با یک لبخند زیبا هر دری به روی انسان گشاده خواهد شد.

خیابان شریعتی،بین میرداماد و ظفر بالاتر از مترو شریعتی،خیابان مینا

تلفن تماس : ۲۶۴۲۱۷۲۸

پوسیدگی دندان

از مهم ترین اعضای بدن که برای گوارش غذا بسیار اهمیت دارد، دندان هاست. زیرا در صورتی که غذا ها به خوبی جویده نشود باعث خواهد شد تا افراد دچار مشکلات گوارشی شوند. پوسیدگی دندان به این معنا است که مینای دندان نرم تر خواهد شد و درنهایت نیز باعث می شود تا ساختار دندان نیز دچار آسیب شود . اگر در زمان از دست رفتن مواد معدنی مینای دندان درمانی صورت نگیرد همین باعث می شود تا در دندان ها پوسیدگی ایجاد شود . اگر این سوراخ ها درمان نشود باعث می شود تا بزرگ تر شوند و درنهایت نیز ممکن است به صورت کامل دندان ها از بین بروند.

عامل های پوسیدگی دندان

بهداشت دهانی ضعیف : اگر مسواک زدن به صورت مداوم صورت نگیرد باعث بالا رفتن پلاک ها از دندان می شود و درنهایت نیز باعث حمله به مینای دندان می شود .

تشکیل پلاک : پلاک ها زمانی تشکیل می شوند که بزاق دهان ، ذره های غذا ، باکتری ها و اسیدها با هم ترکیب شوند و در طول زمان نیز این پلاک ها می توانند به دندان ها بچسبند . اسیدهایی که در پلاک ها وجود دارند باعث می شود تا مینای دندان دچار آسیب شود ودرنهایت نیز روی دندان سوراخ هایی را ایجاد می کند.

دهان خشک : بزاق دهان برای این که پلاک های دهان پاک شوند تاثیر بسیار زیادی دارند و حالا اگر بزاق دهان کم تر شود باعث خواهد شد تا پلاک ها رشد بیش تری داشته باشند و در دهان از بین نروند.

خوردن و نوشیدن : برای ادامه زندگی خوردن و نوشیدن امری ضروری است . البته این موارد نقش بسیار زیادی را در پوسیدگی دندان ها دارند . برای مثال شما زمانی که نوشیدنی و یا چیز دیگری می خورید تا زمانی که مسواک نزده اید کربوهیدرات ها روی دندان ها باقی می ماند و حتی ممکن است بعد از این که مسواک بزنید هم این مواد روی دندان ها به طور کامل از بین نرود . در این بین موادی که به دندان های می چسبند بیش تر در پوسیدگی دندان ها نقش خواهد داشت.

باکتری ها و اسیدها : باکتری ها به صورت طبیعی در دهان وجود دارند و اما زمانی که این باکتری ها ، کربوهیدارت ها را هضم کند می تواند حالتی اسیدی را روی دندان ها نگه دارد .

مشکلات پزشکی : پوسیدگی دندان می تواند به خاطر برگشت اسید معده به دهان باشد . همین طور پرخوری نیز باعث می شود تا دندان ها بیش تر در معرض پوسیدگی قرار  بگیرند . در زمان استفراغ نیز دندان ها بسیار زیاد در معرض اسید معده قرار می گیرند.

علائم و نشانه های پوسیدگی دندان

۱-درد : یکی از نشانه های شایع در پوسیدگی دندان ها است .

۲-فشار : زمانی که چیزی را گاز می گیرید باعث می شود تا در دندان ها درد و حساسیت ایجاد شود.

۳-حفره هایی در دندان : از علائم و نشانه های خرابی دندان ها سوراخ ها و حفره هایی در دندان است . البته این سوراخ ها همیشه با چشم قابل دیدن نیستند و گاهی تنها با اشعه ایکس دیده می شوند.

۴-چرک : یکی از علامت هایی که نشان دهنده دندان پوسیده است وجود چرک در اطراف دندان است .

پوسیدگی در چه زمانی و با چه سرعتی انجام می شود ؟

پوسیدگی دندان در یک لحظه و یا یک روز صورت نمی گیرد بلکه مدت زمانی لازم است تا مینای دندان حل شده و بافت مینا نرم شود . تحقیقات نشان دهنده این موضوع است که بعد از خوردن غذا و این که مواد قندی به میکروب ها برسند ایجاد شدن اسید بین دو تا پنج دقیقه طول می کشد . در زمان ده دقیقه نیز میزان اسید به بیش ترین مقدار خود خواهد رسید واین حالت بین ۲۰ تا ۶۰ دقیقه طول خواهد کشید و بعد نیز این حالت نرمال خواهد شد .

با خوردن محیط اسیدی می شود و تا این مدت به حالت نرمال برسد دوباره عمل خوردن صورت می گیرد و دوباره میزان اسید بیش تر می شود و به این ترتیب پوسیدگی دندان اتفاق می افتد . اگر فردی روزی نه بار نوشیدنی شیرین مصرف کند بعد از مدتی روی دندان ها لکه هایی ایجاد می شود این لکه ها نشان می دهد که پوسیدگی دندان شروع شده است .

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *