با یک لبخند زیبا هر دری به روی انسان گشاده خواهد شد.

خیابان شریعتی،بین میرداماد و ظفر بالاتر از مترو شریعتی،خیابان مینا

تلفن تماس : ۲۶۴۲۱۷۲۸

چکاپ های حین درمان ارتودنسی

از ارتودنسی بین بسیاری از افراد به صورت سیم کشی یاد می شود . سوالی که بعد از این مورد مطرح می شود به صورت کلی این است که درمان با استفاده از ارتودنسی چه زمانی طول می کشد ؟ پاسخ به این سوال به جنسی که دندان دارد و نوعی از دستگاه ارتودنسی که استفاده می شود بستگی دارد . چکاپ هایی نیز باید در حین زمان ارتودنسی انجام شود .

چکاپ های حین زمان ارتودنسی در چه بازه زمانی و چند بار اتفاق می افتد ؟

بیمار باید بداند که در زمان ارتودنسی باید چندین بار برای تنظیم کردن سیم های ارتودنسی و تنظیم براکت آن وقت بگذارد . بین دو معاینه ای که پزشک انجام می دهد بین چهار تا شش هفته فاصله وجود دارد . بهتر است چکاپ های حین زمان ارتودنسی در زمان مقرر و مناسبی صورت گیرد اگر این موارد به درستی صورت نگیرد این احتمال وجود دارد که زمان درمان نیز بیش تر شود . در هر معاینه ای که در زمان درمان توسط پزشک صورت می گیرد سیم های ارتودنسی تنظیم می شوند و همین نیز باعث می شود تا ارتودنسی دندان به مرحله نهایی نزدیک تر شود .پس باید بدانید که چکاپ های حین زمان ارتودنسی اهمیت بسیار زیادی دارند .

در زمان ارتودنسی باید چه مراقبت هایی از دندان ها صورت گیرد ؟

علاوه بر چکاپ های حین زمان ارتودنسی باید بدانید که خود بیمار نیز باید مراقبت های بسیار زیادی را از دندان های خود انجام دهد . بیماران ارتودنسی بهتر است از آدامس هایی استفاده کنند که قند ندارند . استفاده از این آدامس ها باعث می شود هم بزاق دهان و هم جریان خون به پریودنتیوم بیش تر شود . بیش تر شدن بزاق دهان باعث می شود تا لثه و دندان ها پوسیدگی بسیار کم تری داشته باشند .

برای این که بافت های دندان سلامتی خود را به دست آورند استفاده از ویتامین سی بسیار مهم است . استفاده از این ویتامین باعث می شود تا استخوان دندان بهبود پیدا کند و هم چنین به بهبود فیبرهای کلاژن نیز کمک بسیار زیادی می کند .

در دوران درمان ارتودنسی نیز فرد باید از کارهایی مانند جویدن ناخن ، گاز زدن مداد و … خودداری کند زیرا این کارها باعث می شود براکت های دندان بشکند و یا صدمه ببیند . استفاده از غذاهای نامناسب در زمان درمان ارتودنسی باعث می شود تا براکت ها دچار خرابی شوند . بهتر است غذا به تکه های کوچک تقسیم شود و یا به صورت کلی از غذاهای نرم استفاده شود تا ا هرگونه مشکلات احتمالی در این زمینه جلوگیری شود .

مراقبت های بعد از درمان

علاوه بر چکاپ های حین زمان ارتودنسی لازم است تا شخص خود بتواند بهداشت دهان خود را نیز رعایت کند . استفاده از مسواک توصیه می شود و برای این که کارایی این مورد بیش تر باشد نیز استفاده از مسواک برقی بسیار بهتر خواهد بود . مدت زمان مسواک زدن باید پنج دقیقه باشد . نه تنها مسواک بلکه استفاده از نخ دندان نیز اهمیت بسیار زیادی دارد . استفاده از نخ دندان جرم هایی را که بین دندان ها وجود دارد را می تواند از بین ببرد . بیمار باید بداند استفاده از مسواک و نخ دندان بسیار اهمیت دارد . استفاده از مسواک های بین دندانی نیز اهمیت بسیار زیادی دارد زیرا می تواند جرم های بین دندان و لثه را به خوبی تمیز کند .

برای این که بتوانید غذاهایی که بین دندان مانده است را به خوبی خارج کنید می توانید از دوش های دهان و یا جرم گیرها استفاده کنید . برای مراقبت از ارتودنسی ها از مهم ترین موارد استفاده از مواد نگه دارنده است استفاده از نگه دارنده ها بعد از تمام شدن دوران درمان ارتودنسی ها تجویز می شوند . بهتر است برای نصب کردن نگه دارنده ها در وقت معین شده به پزشک مراجعه کنید . اگر نگه دارنده های دندان را گم کردید باید بدانید که در اولین فرصت باید جایگزین آن ها را نصب کنید و البته نگران نباشید این وضعیت اصلا اورژانسی نیست .

حتی اگر نگه دارنده ها آسیب دیدند نیز به خوبی از آن ها استفاده کنید و تنها از استفاده از آن ها دست بکشید که غیر قابل استفاده باشند و یا باعث ناراحتی شما شوند . البته نمی توانید به صورت کلی در تمام طول عمر از یک نگه دارنده استفاده کنید و باید آن ها را هر چند مدت یک بار تعویض کنید زیرا نگه دارنده ها دچار فرسایش می شوند .

ارتودنسی ها باید به صورت ماهانه چکاپ شوند و سیم های قوس دار آن ها تعویض شود و درنهایت نیز براکت های آن ها تنظیم شوند  .  برای این که در درمان ارتودنسی موفق شوید بهتر است مراجعات شما به پزشک دقیق باشد . البته بعد از چکاپ های ارتودنسی  در هر ماه شاید ناراحتی هایی را حس کنید که البته جای نگرانی در این مورد نیست زیرا بعد از چند روز از بین می رود .

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *