با یک لبخند زیبا هر دری به روی انسان گشاده خواهد شد.

خیابان شریعتی،بین میرداماد و ظفر بالاتر از مترو شریعتی،خیابان مینا

تلفن تماس : ۲۶۴۲۱۷۲۸

ارتودنسی با روش دیمون

ارتودنسی با روش دیمون

براکت های دیمون ، بریس هایی هستند که از سیستم باز و بسته سونده خودکار برخوردار بوده و همانند بریس های فلزی برروی دندان ها ثابت می شوند. تنها تفاوت ارتودنسی دیمون و براکت های فلزی ، مکانیسم اسلاید یا کشویی آن است که سیم های ارتودنسی را به براکت ها متصل می کند.

ارتودنسی با روش دیمون به جای استفاده از براکت هایی که به طور منظم تنظیم می شوند، به آرامی دندان ها را به طور طبیعی و به تنهایی حرکت می دهد. این امر حرکت و اصلاح دندان ها را راحت تر و بهتر کرده و نتایج بهتری را در مدت زمان کوتاه تر ارائه می دهد. این بریس ها شامل دو نوع فلزی یا سرامیکی بوده و مانند بریس های فلزی معمول به استفاده از الاستیک نیاز ندارند.

ارتودنسی دیمون از روش های مختلف برای انتقال دندان به موقعیت مناسب استفاده می کند. در این روش، براکت های کشویی توسط سیم به یکدیگر متصل می شوند. البته این سیم ها در مقایسه با سیم های سنتی فشار زیادی برای اتصال براکت ها به یکدیگر اعمال نمی کنند. در ارتودنسی دیمون بریس ها برای حرکت و سفت شدن دندان ها در طول زمان تنظیم می شوند.

بریس های دیمون مانند بریس های معمولی به دندان نصب می‌ شوند اما آنها از فناوری باز و بسته شدن خودکار برای صاف کردن دندان ها بهره می برند. این فناوری مزایای فراوانی از جمله تمیز کردن راحت تر، درد کمتر و کاهش نیاز به جلسات دندانپزشکی کمتر دارد. از این روش می ‌توان برای درمان موارد زیر استفاده کرد:

 • دندان های کج
 • ازدحام بیش از حد دندان
 • موارد خفیف تا شدید مال اکلوژن

تفاوت ارتودنسی دیمون با براکت های معمولی

روش ارتودنسی سنتی از حلقه های لاستیکی به شکل o برای اتصال سیم به براکت استفاده می کند. این حلقه ها،، سیم و براکت ها را در جای خود نگه می ‌دارند. مشکلی که در رابطه با حلقه های لاستیکی وجود دارد، این است که آنها اصطکاک زیادی ایجاد کرده و در نتیجه حرکت دندان را کندتر و دردناک تر می کنند.

آنها همچنین رطوبت را جذب کرده و باعث افزایش پلاک و تشکیل باکتری می شوند. این امر رعایت بهداشت دهان و دندان را دشوارتر می کند. سیستم دیمون دارای یک کشوی کوچک است که سیم را به آرامی نگه داشته و نیاز به استفاده از حلقه های لاستیکی ناکارآمد ندارد. از آنجا که روش دیمون فاقد رینگ های لاستیکی است، در نتیجه اصطکاک را تا حد زیادی کاهش می دهد.

این امر باعث حرکت سریع و راحت دندان می شود. سیستم دیمون همچنین از سیم های پیشرفته ای استفاده می کند که با اعمال نیروی کمتر، دندان ها را به آرامی حرکت داده و در نتیجه حرکت راحت و کارآمد دندان را فراهم می کند. همچنین عدم استفاده از اتصالات الاستیک که پلاک ها را جذب و جمع می کنند، بهداشت دندان را در طول درمان آسان می کند.

مزایای ارتودنسی با روش دیمون

استفاده از سیستم دیمون به دلیل مزایای فراوان، محبوبیت زیادی پیدا کرده است. از جمله مزایای این روش می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • کاهش زمان جلسات دندانپزشکی :

از آنجا که بستن درب کشوئی براکت های دیمون معمولاً فرایندی سریع ‌تر از قرار دادن الاستیک در اطراف هر براکت معمولی برای ثابت نگه داشتن سیم های قوس دار است، بنابراین زمان مراجعه بیماران به پزشک کاهش می یابد.

 • کاهش ناراحتی ناشی از درمان :

شواهد نشان می ‌دهند که به دلیل عدم استفاده از نوارهای الاستیک برای اتصال سیم منحنی به براکت ها، اصطکاک سیم در شکاف های براکت و در نتیجه نیروی اعمال شده بر روی دندان کاهش می یابد. این امر باعث کاهش ناراحتی ناشی از درمان در بیماران می ‌شود.

 • کاهش مدت زمان درمان :

مطالعات نشان می دهند که استفاده از براکت های دارای سیستم باز و بسته شونده خودکار، زمان درمان را تا شش ماه کاهش می دهند. با این حال، میزان کاهش مدت زمان درمان با استفاده از این روش به نوع مال اکلوژن و همچنین شدت آن بستگی دارد.

 • کمک به بهداشت دهان و دندان :

یکی از نگرانی های افراد استفاده کننده از بریس های معمولی، به دام افتادن مواد غذایی و ایجاد محیط مناسب برای تشکیل پلاک به دلیل استفاده از پلاستیک ها و نوارهای لاستیکی است. با این حال، روش دیمون نیاز به استفاده از الاستیک را برطرف کرده و این امر منجر به بهداشت بهتر دهان و دندان می شود.

انواع بریس های دیمون

بریس های دیمون انواع مختلفی دارند. آنها بر اساس شکل ظاهری براکت ها یا عملکرد دسته بندی می شوند.

انواع مختلف براکت های دیمون بر اساس شکل ظاهری

براکت های Damon 3 :

براکت های Damon 3 ترکیبی از فولاد ضد زنگ و مواد شفاف هستند. فولاد ضد زنگ ثبات بیشتری را ارائه می کند. در حالی که مواد شفاف برای اهداف زیبایی هستند.این سیستم ساختاری گرد داشته و استفاده از آن راحت تر است.

براکت های Damon 3MX :

براکت های Damon 3MX یک سیستم فولادی ضد زنگ تمام فلزی دارند که به طرز شگفت انگیزی تراشیده شده و نتایج و کارایی را به سطح بالاتری می رسانند. ویژگی های این سیستم عبارتند از :

 • اصطکاک کمتر برای تقویت حرکت سریع دندان
 • مقاومت بالای براکت ها
 • کاربرد آسان برای تغییر سریع سیم
 • دیواره های جامد برای حرکت سریع دندان با حداقل اصطکاک و کنترل بیشتر
 • لبه های صاف و گرد برای حداکثر راحتی و بهبود بهداشت

براکت های Damon Q :

سیستم Damon Q یک سیستم مهاربند جدید کاملاً فلزی با خاصیت باز و بسته شدن خودکار است که راحتی بیشتر و زمان کمتر درمان را به همراه دارد. Damon Q جدیدترین و پیشرفته ترین براکت های دیمون هستند. این سیستم از براکت های نرم تری برخوردار بوده و کاملاً از فولاد ضد زنگ با گوشه های گرد ساخته شده است.

براکت های شفاف دیمون :

براکت های شفاف دیمون به لحاظ زیبایی جزء براکت های نامرئی به شمار می روند. این سیستم مانند بریس های معمولی دیمون راحت بوده و در برابر لک ها مقاوم هستند. دیمون شفاف راهی سریع، راحت و ظریف برای تحقق زیبایی لبخند هستند.

انواع مختلف براکت های دیمون به لحاظ عملکرد

 • براکت های منفعل :

این براکت ها به سیم قوس کوچک نیاز دارند که اصطکاک کمتری ایجاد کرده و امکان حرکت آزادانه را برای دندان ها فراهم می کنند. از براکت های غیرفعال، بیشتر در ابتدای درمان ارتودنسی استفاده می شود تا به حرکت رو به جلوی دندان ها کمک کنند.

 • براکت های فعال :

در این براکت ها از سیم های قوس ضخیم تر استفاده می شود تا فشار بیشتری به دندان وارد کرده و آنها را به موقعیت صحیح انتقال دهند. براکت های فعال از کنترل بسیار بیشتر برای ایجاد نتیجه ای محکم و ثابت برخوردارند.

فرایند نصب براکت های دیمون

اتصال براکت های دیمون با معاینه کامل دندان ها توسط دندانپزشک آغاز می شود. در این جلسه، شرایط دندان ‌ها و فک بیمار با استفاده از اشعه ایکس بررسی می ‌شود. سپس یک برنامه درمانی دقیق برای اصلاح مشکلات فک و دندان ها ایجاد می شود.

برای نصب براکت ها ابتدا دندان ها تمیز می شوند. قبل از اتصال براکت ها، باید از سلامت دندان ها و لثه ها و عدم وجود پوسیدگی، پلاک، تار تار و بیماری های لثه اطمینان حاصل شود. پس از تمیز شدن دندان ها، می ‌توان براکت ها را بر روی آنها قرار داد. روند نصب براکت ها و سیم بدون ایجاد هیچ گونه درد انجام شده و نیازی به بی حسی ندارد.

براکت های دیمون با بریس های سنتی متفاوت هستند. آنها دارای یک سیستم کشویی هستند که به سیم منحنی امکان حرکت آزادانه می دهند. بر خلاف بریس های سنتی، این  سیستم از الاستیک برای نگه داشتن سیم استفاده نمی کند. پس از نصب براکت های دیمون، بیماران ممکن است در طی چند روز اول درمان، ناراحتی هایی را تجربه کنند اما این احساس ناراحتی ‌در براکت های دیمون کمتر از بریس های سنتی است.

 

https://www.dentaly.org/us/adult-braces/damon-braces/

https://www.epic-ortho.com/treatment/damon-braces

https://www.dorrclinic.com/en/1392/damon-braces/

https://orthodonticassoc.com/braces/need-to-know-self-ligating-braces/

https://www.ambornorthodontics.com/p/Orthodontist-Salem-OR-Why-Damon-Braces-p22914.asp

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *