با یک لبخند زیبا هر دری به روی انسان گشاده خواهد شد.

خیابان شریعتی،بین میرداماد و ظفر بالاتر از مترو شریعتی،خیابان مینا

تلفن تماس : ۲۶۴۲۱۷۲۸

ارتودنسی با مینی اسکرو

ارتودنسی با مینی اسکرو

ارتودنسی با مینی اسکرو که به آن مینی ایمپلنت، میکروپیچ یا دستگاه لنگر موقت نیز گفته می شود، ابزارهای پیچ مانند بسیار کوچکی هستند به طور گسترده در درمان های ارتودنسی مورد استفاده قرار می‌ گیرند. این پیچ ها، لنگرگاه خوبی برای حرکت دندان ها به شمار می روند. به این معنی که آنها بر روی استخوان ثابت می شوند و سپس به یک دندان یا بخشی از آن متصل شده تا در حین درمان، دندان را به آرامی حرکت دهند.

دستگاه لنگر موقت پایه ای است که می ‌توان بر روی آن، نیروی ارتودنسی لازم برای حرکت دندان ها اعمال شود. این پیچ های کوچک را می توان بر روی فک بالا یا استخوان فک پایین، در داخل کام، فواصل بین دندان ها، ناحیه زیر بینی یا بالای چانه و پشت دهان قرارداد و به حرکت دندان های با وضعیت نامناسب کمک کرد. پس از پایان درمان، مینی اسکرو از داخل فک برداشته شده و از دهان خارج می شود.

کاربرد و مزایای مینی اسکرو

استفاده از دندان به عنوان لنگر ارتودنسی در برخی از موارد ممکن است امکان پذیر نباشد. به عنوان مثال، در صورت عدم وجود دندان زنده در نقطه مورد نیاز برای ایجاد لنگر، از دستگاه لنگر موقت استفاده می شود. همچنین در صورت نیاز به اعمال نیروی بیشتر در دندان هایی که به عنوان لنگر استفاده می‌ شوند، از این وسیله برای حرکت دندان ها استفاده می شود.

از دستگاه لنگر موقت همچنین می ‌توان برای ایجاد یک نیروی فشاری یا کششی به جای استفاده از دستگاه های خارج دهانی استفاده کرد. در واقع در بسیاری از مواقع مینی اسکرو می‌ تواند نیاز به دستگاه های ارتودنسی خارج از دهان را از بین ببرد. استفاده از مینی اسکرو مزایای دیگری نیز به همراه دارد.

به عنوان مثال، مدت زمانه درمان را کاهش داده، نیاز به استفاده از نوارهای لاستیکی را برطرف کرده و در بعضی موارد، می ‌تواند جایگزین جراحی‌ های دهان شود.

موارد استفاده از مینی اسکرو

در ارتودنسی در مواردی که به یک لنگرگاه بسیار پایدار نیاز باشد، از مینی اسکرو استفاده می شود. از جمله کاربردهای این پیچ ها عبارتند از:

 • بستن فضای بین دندانی با حرکت دندان های آسیاب
 • ایجاد فاصله بین دندان ها
 • اصلاح رابطه بایت
 • تراز کردن یک دندان منفرد

آناتومی مینی اسکرو

این پیچ های کوچک حدود ۶ تا ۸ میلیمتر طول و ۱.۲ تا ۲.۳ میلی متر قطر داشته و استوانه ای یا مخروطی شکل هستند. مینی اسکرو از ۳ قسمت زیر تشکیل شده است:

 • سر :

ناحیه سر این پیچ ها برای اتصال بسیاری از سیستم های کششی مانند سیم، سیم پیچ، الاستیک یا سایر دستگاه ‌های الاستومریک طراحی شده است.

 • گردن :

قسمت گردن مینی اسکرو به صورت زاویه دار برای قرارگیری راحت در استخوان طراحی شده است.

 • بدنه :

بدنه مینی اسکرو به منظور افزایش سطح تماس با استخوان و در نتیجه افزایش ثبات طراحی شده است.

از مینی اسکروهای بزرگ تر می توان برای موارد غیر از ارتودنسی نیز استفاده کرد. در واقع این وسایل در ناحیه دندان از دست رفته در داخل فک قرار گرفته و تاج دندان یا پروتز ترمیمی بر روی آنها ثابت می شوند.

قرار دادن مینی اسکرو

مانند ایمپلنت های دندانی، دستگاه های لنگر موقت پیچ مانند در استخوان فک قرار می ‌گیرند. اما برخلاف ایمپلنت ها، آنها همیشگی نبوده و پس از پایان درمان از استخوان فک خارج می ‌شوند. قرار دادن مینی اسکرو یک روش کم تهاجمی و بدون درد است. این ابزارها در طول درمان با ارتودنسی، هر زمان که نیاز باشد، در داخل استخوان فک قرار می گیرند.

در ابتدا ناحیه تحت درمان از طریق تزریق ماده بی حس کننده یا بی حس کننده های موضعی، بی حس می شود. سپس سوراخ کوچکی در داخل لثه ایجاد شده و مینی اسکرو از طریق آن به آرامی و مستقیما در استخوان قرار می گیرد.

در طی جایگذاری مینی اسکرو، ممکن است بیمار فشار ملایمی را در ناحیه فک احساس کند. قرارگیری این پیچ ها تنها چند دقیقه به طول می‌انجامد. پس از آن و در صورت نیاز، می توان از مسکن های بدون نسخه استفاده کرد.

تمیز کردن مینی اسکرو

مسواک زدن دقیق و استفاده از نخ دندان به طور روزانه برای تمیز ماندن مینی اسکرو امری مهم و ضروری است. پزشک مسواک زدن در اطراف بریس ها و دستگاه های لنگر موقت را برای حفظ سلامت دندان در طول فرآیند ارتودنسی، توصیه می کند.

رعایت دستورالعمل های بهداشت دهان و دندان برای تمیز ماندن اطراف این پیچ ‌ها بسیار ضروری است. زیرا در صورت عدم تمیز شدن مناسب، بافت های نرم اطراف مینی اسکرو تمایل بیشتری به التهاب دارند.

خطرات استفاده از مینی اسکرو

خطرات استفاده از مینی اسکرو بسیار نادر است و میزان موفقیت آن بالای ۸۰ درصد است. این مینی پیچ ها معمولاً در بین ریشه های دندان قرار می گیرند. خطرات احتمالی این روش عبارتند از:

 • مینی اسکرو ممکن است هنگام قرارگیری در داخل فک به ریشه دندان برخورد کند. در این شرایط پیچ در موقعیت جدید به طور مجدد به داخل استخوان فک وارد می شود.
 • در برخی از موارد، پیچ ها ممکن است هنگام قرارگیری در داخل فک بشکنند. در چنین شرایطی ممکن است انتهای مینی اسکرو در داخل استخوان باقی بماند.
 • ۱۵ تا ۲۰ درصد از مینی اسکروها قبل از پایان درمان از کار می افتند. بنابراین نیاز به برداشته شدن و تعویض دارند.
 • ایجاد عفونت. در صورت عدم توجه به موارد بهداشتی، ناحیه تحت درمان ممکن است دچار عفونت شود.

خارج کردن مینی اسکرو

دستگاه های لنگر موقت معمولاً برای چندین ماه در جای خود باقی می مانند. با این حال پس از حرکت دندان ها به موقعیت مناسب و پایان طول درمان ارتودنسی، پیچ ها از داخل فک خارج می‌ شوند. خارج کردن مینی اسکرو بسیار ساده بوده و به بی حسی موضعی نیاز ندارد. لثه و استخوان پس از خارج کردن پیج، در طی چند روز بدون ایجاد هیچ گونه ناراحتی بهبود می یابند.

 

https://bronskyorthodontics.com/appliances/fixed/temporary-anchorage-devices-tads/

https://www.orthodonticcentre.co.uk/orthodontic-mini-screw/#:~:text=It%20is%20a%20small%20metal,temporary%20anchorage%20devices%20(TADs).

https://www.meyersortho.com/ortho-info/tads-or-miniscrews

http://sheibaninia.net/global/miniscrews/

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *