با یک لبخند زیبا هر دری به روی انسان گشاده خواهد شد.

خیابان شریعتی،بین میرداماد و ظفر بالاتر از مترو شریعتی،خیابان مینا

تلفن تماس : ۲۶۴۲۱۷۲۸

ارتودنسی به همراه ایمپلنت دندان

ارتودنسی به همراه ایمپلنت دندان

ارتودنسی به همراه ایمپلنت دندان

برای افراد دارای ایمپلنت های دندانی که به برخی از درمان های ارتودنسی احتیاج دارند، سازگاری ایمپلنت با بریس های ارتودنسی یکی از نگرانی های طبیعی به شمار می رود. پاسخ به این سوال بسته به شرایط ممکن است مثبت یا منفی باشد. در این مطلب ابتدا به ایمپلنت دندان و سپس چگونگی تاثیر آن در درمان ارتودنسی پرداخته شده است.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت های دندانی برای جایگزینی دندان هایی که به دلیل آسیب دیدگی یا پوسیدگی از بین رفته اند، طراحی شده اند. ایمپلنت از یک پیچ تیتانیومی تشکیل شده است که دندانپزشک آن را در داخل فک قرار می ‌دهد. ایمپلنت می تواند جای دندان از دست رفته را پر کند و سپس یک تاج مصنوعی که قسمت قابل مشاهده دندان است بر روی ایمپلنت قرار می گیرد.

در حقیقت ایمپلنت های دندانی نیز ظاهر و احساسی مانند دندان های معمولی دارند. از آنجا که ایمپلنت های دندانی به خوبی با سایر دندان ها از نظر رنگ و شکل ترکیب می ‌شوند، معمولاً قابل تشخیص نیستند.

مزایای ایمپلنت های دندان

ایمپلنت های دندانی مزایای مختلفی از جمله موارد زیر دارند:

 • بهبود ظاهر لبخند
 • بهبود گفتار
 • راحتی در استفاده از آنها
 • بهبود جویدن
 • بهبود سلامت دهان و دندان
 • ماندگاری بالا

مدت زمان کاشت ایمپلنت دندان به طور چند ساعت بوده و توسط دندانپزشک، پریودنتیست یا جراح دهان انجام می شود. این روش با بی حسی منطقه ای انجام شده و نیاز به بیهوشی عمومی ندارد.

قبل از کاشت ایمپلنت دندانپزشک دستورالعمل های خاصی را در مورد چگونگی آمادگی برای انجام این روش و مراقبت از دندان پس از آن و همچنین جلوگیری از عوارض احتمالی به بیمار ارائه می دهد.

علل از دست رفتن دندان ها

علل مختلفی برای از دست رفتن یک یا چندین دندان وجود دارد. به عنوان مثال دندان ها ممکن است به دلیل پوسیدگی زیاد یا در اثر آسیب از بین بروند. همچنین ممکن است گاهی اوقات یک یا چندین دندان در بزرگسالی به طور طبیعی رشد نکنند. از طرف دیگر بیماری پریودنتال یکی دیگر از علل از دست رفتن دندان است.

سایر عوامل خطرزا برای از بین رفتن دندان ها شامل موارد زیر هستند:

 • سن
 • جنسیت
 • مراقبت نادرست دندانپزشکی
 • بهداشت ضعیف دندان
 • سیگار کشیدن
 • ابتلا به بیماری دیابت
 • ابتلا به فشار خون بالا
 • ابتلا به بیماری روماتیسم مفصلی

استفاده از بریس های ارتودنسی در صورت از بین رفتن دندان ها

اگر بیمار فاقد دندان باشد، ارتودنتیست ها چند گزینه برای درمان در اختیار خواهند داشت. در برخی از موارد می توان از بریس برای بستن شکاف ایجاد شده توسط دندان از دست رفته استفاده کرد. این امر ممکن است یک گزینه عالی برای بیمارانی باشد که قبلاً با ازدحام بیش از حد دندان ها رو به رو بوده‌ اند.

با این حال، اگر دندان از دست رفته نیاز به جایگزینی داشته باشد، ممکن است از بریس ها برای ایجاد فضای مناسب برای کاشت دندان استفاده کرد. به عنوان مثال، اگر فضای دندان از دست رفته به اندازه کافی گسترده نباشد، بریس ها می ‌توانند فضا را گسترش دهند. همچنین بریس های ارتودنسی می توانند فضای کافی را تا زمان کاشت ایمپلنت حفظ کنند.

ارتودنسی همراه با ایمپلنت دندان

اگر بیمار هم به درمان ارتودنسی و هم به ایمپلنت دندان نیاز داشته باشد، معمولاً توصیه می شود ابتدا درمان ارتودنسی انجام شود و سپس ایمپلنت دندان کاشته شود. دلیل این امر این است که ایمپلنت ها پس از قرارگیری در استخوان فک نمی توانند مانند یک دندان معمولی حرکت کنند. در واقع ایمپلنت در داخل فک ثابت شده و فاقد رباط هایی است که امکان تنظیم مجدد دندان را فراهم می کنند.

در بسیاری از بیماران برای ایجاد فضای کافی دندان جدید و انتقال ریشه دندان های همسایه به موقعیت‌های صحیح، ممکن است به درمان ارتودنسی نیاز باشد. با این حال در موارد دیگر ممکن است کاشت ایمپلنت دندان قبل از شروع درمان ارتودنسی منطقی تر باشد.

اگر دندان‌های اطراف ایمپلنت برای درمان ارتودنسی مورد هدف قرار نگیرند، بهتر است که کاشت ایمپلنت قبل از درمان ارتودنسی انجام شود. علاوه بر این، اگر ارتودنسی به لنگرگاه برای ایجاد نیروهای مورد نیاز برای جابجایی دندان های دیگر احتیاج داشته باشد، کاشت ایمپلنت دندان قبل از قرار گرفتن بریس ها انجام می شود.

مینی اسکلرو یا ایمپلنت هایی که به درمان ارتودنسی کمک می کنند

در برخی از موارد دندانی که از دست رفته همان دندان مورد نیاز ارتودنتیست به عنوان لنگرگاه برای صاف کردن دندان است. در چنین شرایطی برای ایجاد ساختار و ثبات مورد نیاز برای حرکت سریع دندان، ممکن است به قرار گیری دستگاه های موقت انکوریج یا مینی اسکلرو نیاز باشد. در این روش استفاده از ایمپلنت برای لنگرگاه به برنامه ریزی دقیق و همکاری کافی بین جراح ایمپلنت و متخصص ارتودنسی نیاز دارد.

مینی اسکلرو را می ‌توان تنها به منظور ایجاد لنگرگاه برای درمان ارتودنسی مورد استفاده قرار داد. این دستگاه ها می توانند حرکت سریع دندان را با ناراحتی کمتری فراهم کنند. در برخی از موارد آنها همچنین می توانند جایگزین هدگیرها شوند.

https://orthodonticassoc.com/braces/dental-implants-braces/#:~:text=If%20you%20need%20both%20orthodontics,that%20allow%20for%20tooth%20realignment.

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *