با یک لبخند زیبا هر دری به روی انسان گشاده خواهد شد.

خیابان شریعتی،بین میرداماد و ظفر بالاتر از مترو شریعتی،خیابان مینا

تلفن تماس : ۲۶۴۲۱۷۲۸

ارتودنسی پیشگیری

ارتودنسی پیشگیری

ارتودنسی پیشگیری نوعی درمان ارتودنسی است که از روش ‌های درمانی مرحله ‌ای برای اصلاح رشد فک و اصلاح مشکلات دندان و فک استفاده می کند. درمان ارتودنسی پیشگیری که به آن فاز یک درمان یا درمان زودرس نیز گفته می شود، به طور معمول در حدود ۸ یا ۹ سالگی آغاز می شود. فاز دوم درمان در سن ۱۱ سالگی یا بالاتر ادامه می یابد.

هدف از درمان زودهنگام اصلاح رشد نامناسب فک و برخی از مشکلات دندان مانند آندربایت است. درمان زودهنگام همچنین به ایجاد فضای مناسب برای ورود دندان های دائمی و کاهش احتمال کشیدن دندان در آینده کمک می کند. در بیشتر کودکان، دندان های شیری در سن ۱۳ سالگی از بین می روند. با پایان سال های نوجوانی، استخوان های فک سفت شده و رشد آنها متوقف می شود.

اقدامات ارتودنسی برای بزرگسالان اغلب به زمان بیشتری نیاز داشته و می تواند منجر به کشیدن دندان یا جراحی دهان شود. دریافت درمان های پیشگیری ارتودنسی در دوران کودکی می تواند به جلوگیری از نیاز به ارتودنسی در بزرگسالی کمک کرده و همچنین نیاز به استخراج یا جراحی دهان و دندان را کاهش دهد. مزایای درمان ارتودنسی پیشگیری عبارتند از:

 • اصلاح عدم تقارن صورت با هدایت رشد فک
 • جابجایی دندان های بیرون زده برای به حداقل رساندن خطر ضربه
 • انجام اقدامات درمانی در صورت لزوم
 • کمک به جلوگیری از نیاز به کشیدن دندان یا جراحی
 • ایجاد فضا برای رشد دندان های بزرگ به صورت مستقیم
 • کمک به کاهش ازدحام دندان ها برای جلوگیری از آسیب دیدگی دندان های دائمی یا رویش در زوایای اشتباه
 • رفع مشکلات جویدن و گفتار
 • افزایش اعتماد به نفس در کودکان

چه افرادی کاندیدای مناسبی برای درمان ارتودنسی پیشگیری هستند؟

درمان ارتودنسی پیشگیری برای همه کودکان مناسب نیست. اما می تواند مشکلات دهان و دندان را در ۱۵ تا ۲۰ درصد کودکان کاهش دهد. به طور کلی، ارتودنسی پیشگیری یا زودهنگام برای موارد زیر مناسب است:

 • ازدحام و عدم انطباق قابل توجه دهان و دندان در سن ۷ سالگی به بالا. به یاد داشته باشید دندان های دائمی بزرگتر از دندان های شیری هستند و برای ورود مناسب، به فضای بیشتری نیاز دارند.
 • از بین رفتن زود هنگام دندان های شیری به دلیل آسیب دیدگی یا پوسیدگی. در چنین شرایطی استفاده از فضا نگهدارنده از جابجایی دندان های اطراف به فضای باقی مانده و مسدود کردن فضای دندان دائمی زیرین جلوگیری می کند.
 • دندان های جلویی برجسته و مستعد آسیب دیدگی
 • مشکلات اسکلتی مانند اوربایت شدید، آندربایت، اپن بایت یا کراس بایت
 • مشکلات جویدن، گاز گرفتن یا صحبت کردن صریح

انواع درمان های ارتودنسی پیشگیری

 • نگه داشتن فضای کافی برای رشد دندان های دائمی:

زمانی که دندان های شیری کشیده شده یا به طور طبیعی از بین می روند، می توان از فضا نگهدارنده برای ایجاد فضای کافی برای رشد دندان های دائمی قبل از رویش آنها استفاده کرد. فضا نگهدارنده از جابجایی دندان های مجاور و کج شدن دندان های دائمی جلوگیری می کند.

 • هدگیرهای ارتودنسی:

در برخی از موارد ممکن است برای رفع ازدحام و سایر مشکلات دندان به هدگیر ارتودنسی نیاز باشد.

 • کشیدن زودهنگام دندان:

در صورت عدم افتادن دندان های کودک در زمان مناسب، ممکن است به کشیدن دندان برای ایجاد فضا برای رشد دندان های دائمی نیاز باشد. این امر از کج شدن دندان جدید جلوگیری می کند.

 • رویش هدایت شونده:

اگر دندان های کودک شلوغ باشد، ممکن است به هدایت شونده رشد برای رویش دندان های جدید در مسیر مناسب نیاز باشد.

ابزارهای مورد استفاده در ارتودنسی پیشگیری

 • فضا نگهدارنده

فضا نگهدارنده ابزاری است که برای حفظ و نگهداری فضا در داخل دهان برای رشد دندان های دائمی، استفاده می شود. استفاده از این ابزارها زمانی ضروری است که یک یا چند دندان مولر اولیه به دلیل ضربه یا بیماری، پیش از زمان مناسب از بین رفته باشند. استفاده از فضا نگهدارنده موجب می شود تا دندان های دائمی به صورت صحیح رشد کرده و در محل مناسب خود قرار گیرند.

در واقع از دست رفتن زودهنگام دندان های مولر اولیه ممکن است موجب حرکت دندان ها به فضای خالی شود. این امر فضای کافی برای رشد دندان های دائمی در زیر فک را کاهش می دهد. بنابراین دندان های دائمی به صورت کج رشد می کنند. با این حال استفاده از فضا نگهدارنده از بروز این امر جلوگیری می کند.

در صورت استفاده صحیح، فضا نگهدارنده می تواند از حرکت دندان های آسیاب اولیه و از از دست رفتن فضا توسط سایر دندان ها جلوگیری کند. انواع مختلفی از فضا نگهدارنده ها وجود دارد.

به طور کلی استفاده از فضا نگهدارنده های ثابت رایج تر است. این ابزارها قابلیت جابجایی نداشته و به همین دلیل اثربخشی طولانی مدت آنها افزایش می یابد. فضا نگهدارنده های ثابت شامل باند و حلقه، ترانس پالاتال آرک، دیستال شو و قوس نگهدارنده زبانی است.

 • فضا نگه دارنده نوار و حلقه:

یکی از ساده ترین فضا نگهدارنده ها شامل نوار و حلقه است که در آن نوار فلزی در اطراف یک دندان پایه قرار می گیرد و به یک حلقه سیمی متصل شده که دندان پایه ی دیگر را لمس می کند. این حلقه از حرکت دندان جلوگیری می نماید. این نوع فضا نگهدارنده زمانی که یک مولر اولیه از بین می رود، مورد استفاده قرار می گیرد.

 • ترانس پالاتال آرک:

از این نوع فضا نگهدارنده در شرایطی که دندان های مولر فک بالا در دو طرف از بین رفته باشند، استفاده می شود. این فضا نگهدارنده شامل دو بند فلزی است که با یک سیم سخت به سراسر کام متصل شده است. نوارهای فلزی بر روی دندان های مجاور قرار گرفته و از حرکت رو به جلوی آنها جلوگیری می‌ کنند.

 • فضا نگهدارنده دیستال شو:

از این فضا نگهدارنده در مواردی که بیمار سن بسیار پایینی دارد و دندان های آسیاب اولیه رشد نکرده اند، استفاده می شود. یک دستال شو بر روی دندان مولر کودک قرار می گیرد و از طریق لثه ها به سطح مزیال مولر اول که هنوز پنهان است، متصل می شود.

 • قوس نگهدارنده زبانی:

قوس نگهدارنده زبانی زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که یک یا چند دندان آسیاب اولیه در هر دو طرف قوس از بین رفته و اولین دندان های آسیاب دائمی رشد کرده‌ اند. این نوع فضا نگهدارنده از نوارهای فلزی نصب شده در اطراف دندان های آسیاب اول دائمی استفاده می کند. سپس یک سیم که به شکل قوس دهان خم شده است بر روی نوارها لحیم می شود..

هدگیر ارتودنسی

هدگیرهای ارتودنسی که گاهی اوقات به آنها ابزارهای خارج دهانی نیز گفته می شود، دستگاه هایی هستند که به رفع مشکلات دندانی و تراز صحیح دندان ها کمک می کنند. از هدگیرهای ارتودنسی اغلب همراه با براکت ها استفاده می شود. هدگیر با اعمال کشش بر روی براکت ها از طریق قلاب، سیم پیچ، نوارهای الاستیک، نوارهای ارتودنسی فلزی و سایر ابزارها عمل می کند. هدگیرها برای کودکان و نوجوانان بسیار موثر هستند. زیرا فک آنها هنوز در حال رشد است و به راحتی می توان آن ها را دستکاری کرد.

 

https://blog.ddslab.com/types-of-space-maintainers

https://www.preferreddentalcaresantarosa.com/orthodontics-headgear-what-kind-of-teeth-need-headgear/

https://melrosedentalarts.com/what-do-preventive-orthodontics-consist-of/

https://www.hawleyorthodontics.com/what-is-interceptive-orthodontics/

https://www.bedfordortho.com/interceptive-orthodontic-treatment

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *