با یک لبخند زیبا هر دری به روی انسان گشاده خواهد شد.

خیابان شریعتی،بین میرداماد و ظفر بالاتر از مترو شریعتی،خیابان مینا

تلفن تماس : ۲۶۴۲۱۷۲۸

استفاده از نخ دندان در ارتودنسی و گزینه های جایگزین آن

استفاده از نخ دندان در ارتودنسی و گزینه های جایگزین آن

بسیاری از مردم بر این باورند که استفاده از نخ دندان امری ضروری نیست. با این حال، این امر دور از واقعیت بوده و نخ دندان می تواند تا ۴۰ درصد به حفظ بهداشت دهان و دندان کمک کند. صدها گونه باکتری در داخل دهان زندگی می‌ کنند که برخی از آنها مفید و برخی دیگر مضر هستند. به همین دلیل رعایت رژیم بهداشتی دهان و دندان برای اطمینان از کنترل موارد مضر مهم و ضروری است.

با این حال، مسواک زدن به تنهایی نمی تواند لابه لای دندان ها را از باکتری های مضر که مینای دندان و لثه را از بین می ‌برند، تمیز کند. رشد بیش از حد باکتری های مضر می تواند باعث بروز بیماری های مختلف دهان و دندان شود. بیماری لثه، پوسیدگی دندان و بوی بد دهان از نتایج قابل توجه عدم استفاده منظم از نخ دندان می باشد.

با این حال عدم استفاده از نخ دندان می تواند باعث ایجاد شرایط جدی تر نیز شود. به عنوان مثال، التهاب مزمن لثه می ‌تواند منجر به بیماری پریودنتال شود. بیماری پریودنتال می تواند موجب از دست رفتن دندان ها شود. در برخی موارد باکتری های مضر تشکیل شده در دهان می توانند به سایر قسمت های بدن سرایت کرده و به ایجاد دیابت، بیماری های خود ایمنی و حتی بیماری های قلبی کمک کنند.

اصول استفاده از نخ دندان

معمولاً بهتر است قبل یا بعد از مسواک زدن از نخ دندان استفاده کرد. برای این امر لازم است پس از کشیدن نخ دندان و برای خلاص شدن از شر ذرات ریز مواد غذایی، باکتری ها و پلاک هایی که نخ دندان از لابلای دندان ها خارج می کند، دهان را با آب بشویید. برخی از متخصصان بر این باورند که در صورت استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید، بهتر است قبل از مسواک زدن از نخ دندان استفاده کرد.

زیرا شستشوی دهان پس از استفاده از نخ دندان باعث کاهش اثر مواد معدنی فلوراید می شود. برخلاف مسواک زدن، یکبار استفاده از نخ دندان در طول روز کافی است. با این حال حتی اگر دندان ها تمیز به نظر برسند، باید از نخ دندان استفاده کرد. پلاک ها معمولا طی ۲۴ تا ۳۶ ساعت بر روی دندان ها سخت شده و پاک کردن آن در مراحل بعدی دشوارتر است.

برای استفاده صحیح از نخ دندان، رشته بزرگی از نخ را جدا کرده و آن را بین دو انگشت اشاره دست قرار دهید. پس از قرار دادن نخ دندان در بین دندان ها، آن را به آرامی حرکت دهید. با این کار نخ دندان به آرامی وارد فضای بین لثه و دندان می شود.

از ایجاد فشار توسط نخ دندان به لثه ها خودداری کنید. زیرا این امر می تواند لثه ها را کبود یا زخم کند. علاوه بر رشته‌ های سنتی نخ دندان، مجموعه ‌ای از گزینه ‌های جایگزین وجود دارند که می توان از آن ها استفاده کرد. نخ دندان برقی و فلوسیر آب به دلیل راحتی استفاده از آنها، گزینه های محبوبی به شمار می روند.

علائم استفاده نادرست از نخ دندان هستند؟

عدم استفاده از نخ دندان یا استفاده نادرست از آن، با علائم مشخصی همراه است. به عنوان مثال، خونریزی لثه بارزترین نشانه استفاده نادرست از نخ دندان است.

در واقع خونریزی لثه هنگام استفاده از نخ دندان نشان دهنده استفاده نادرست یا استفاده نامنظم از آن است. اسیدها و باکتری های موجود در دهان، لثه ها را بسیار حساس کرده و موجب ایجاد زخم های کوچکی می شوند که هنگام لمس با نخ دندان دچار خونریزی می شوند. علاوه بر این، تورم و حساسیت یا درد نسبت به لمس احتمالاً ناشی از التهاب لثه و در نتیجه روال نامناسب استفاده از نخ دندان است.

بوی بد دهان یا هالیتوز می ‌تواند نشانه دیگری از روند یا روش نادرست استفاده از نخ دندان باشد. وجود بوی بد و طعم ناخوشایند دهان ناشی از رشد بیش از حد باکتری در میکروبیوم دهان است. این علائم نشان می‌ دهند که بیمار در معرض خطر ابتلا به حفره دندان یا بیماری لثه قرار دارد. به همین دلیل استفاده از نخ دندان برای برطرف کردن مشکل اساسی است.

استفاده از نخ دندان در صورت درمان ارتودنسی

متاسفانه استفاده از نخ دندان هنگام استفاده از بریس ها یک چالش اصلی به شمار می رود. استفاده از نخ دندان ارتودنسی راحت تر است. زیرا احتمال گیر افتادن آن در لابلای دندان ها و وسایل ارتودنسی کمتر است. برای این امر نخ را با دقت از زیر سیم ها یا بالای آن حرکت داده و آن را به داخل فضای بین دندان حرکت دهید. سپس نخ دندان را در انتهای نوک انگشتان پیچیده و سپس فضای بین دندان و لثه ها تمیز کنید.

انواع جایگزین های نخ دندان در درمان ارتودنسی

فلوسیر آب جایگزین محبوبی برای نخ دندان سنتی است و اغلب برای افرادی که از بریس استفاده می ‌کنند، توصیه می شود. این یک وسیله دستی است که با آب گرم پر شده و سپس آب از سر مخصوص آن با فشار خارج می شود. استفاده از این دستگاه بسیار آسان بوده و می تواند اطراف خط لثه را به خوبی تمیز کند.

آب خارج شده از دستگاه، ذرات غذا و پلاک را به طور کامل از بین می برد. فلوسیر آب در مدل های قابل شارژ و باتری دار موجود است. گزینه دیگر استفاده از مسواک بین دندانی است. این وسیله کوچک دستی شامل یک سیم با موی پلاستیکی است و در اندازه های مختلف برای تمیز کردن فضای بین دندانی موجود است.

این وسیله می تواند گزینه مناسبی برای افرادی باشد که از بریس استفاده می ‌کنند. زیرا داخل خط لثه قرار گرفته و از تماس با سیم کمانی ارتودنسی جلوگیری می کند. در صورت استفاده از نخ دندان های سنتی برای حرکت دادن آن بین دندان ها، از وسیله مخصوص حرکت نخ دندان که یک قطعه پلاستیکی نازک قابل انعطاف با یک حلقه بزرگ در انتهای آن است، استفاده کنید.

این وسیله به بیمار این امکان را می دهد که نخ را از طریق حلقه به داخل فضای بین دندان ها بکشد. در صورت استفاده از هر کدام از روش های ذکر شده در بالا، به یاد داشته باشید که تمیز کردن فضای بین دندان و لثه برای جلوگیری از تجمع پلاک هایی که منجر به حفره دندان، بیماری لثه و سایر موارد بهداشتی می شوند، امری ضروری است.

https://orthodonticassoc.com/blog/the-importance-of-flossing/

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *