با یک لبخند زیبا هر دری به روی انسان گشاده خواهد شد.

خیابان شریعتی،بین میرداماد و ظفر بالاتر از مترو شریعتی،خیابان مینا

تلفن تماس : ۲۶۴۲۱۷۲۸

بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان یا همان سفید کردن دندان ها، یک نوع در مان نیز به شمار می آید. به این صورت که درمانی است برای برطرف کردن تیرگی ها و رنگ دانه های دندان که نتیجه ی این امر زیباتر شدن ظاهر دندان ها است. این درمان به صورت هایی انجام می شود که در ادامه به آن اشاره می شود.

بلیچینگ دندان ها به دو صورت انجام می شود: سفید کردن دندان در منزل و یا سفید کردن دندان در مطب که این روش درمانی نیز ممکن است به دو صورت اتفاق بیافتد. بلیچینگ دندان با استفاده از لیزر و بدون استفاده از لیزر که دو روش مهم در سفید کردن دندان ها هستند. در ادامه ی این مقاله علاوه بر ذکر دلایل این تیرگی ها، می توانید با دقت به این نکات و روش های درمانی برای بلیچینگ دندان ها، می توانید دندان های سفیدی داشته باشید. در این خصوص به مزایا و معایب آن نیز می پردازیم که با دقت کافی به آن ها داشته باشید.

 

علت و عوامل تیرگی های دندان :

تیرگی ها و بد رنگی دندان ها که علت این تیرگی را می توان اثر مواد رنگ دانه داری مثل چای، قهوه، توت فرنگی و حتی گوجه فرنگی دانست که به مرور زمان ایجاد می شوند. البته به جنس دندان ها نیز بستگی دارد که این اتفاق ممکن است در طولانی مدت یا در کوتاه مدت بیافتد. حتی بعضی از این بد رنگی ها که علت آن می تواند  ژنتیکی باشد با این درمان رفع می شود.

البته باید این مورد را اضافه کرد که عواملی مثل موارد زیر هم ممکن است در ایجاد این بد رنگی دندان ها نقش داشته باشند:

افزایش سن و عادت های غذا خوردن و همین طور عادت های روزانه مثل سیگار کشیدن، خوردن نوشابه های رنگی و ادویه ها که دلایل قوی برای تغییر رنگ دندان ها هستند.

 

سفید کردن دندان در مطب :

این روش به دو صورت ممکن است اتفاق بیافتد: بلیچینگ دندان با استفاده از لیزر و بدون استفاده از لیزر

البته این دو روش تفاوت چندانی هم ندارند. فقط استفاده از لیزر و اشعه یو وی باعث فعال شدن مواد سفید کننده دندان می شود. به این صورت درمان در این روش سریع تر انجام می شود.

روش کلی این درمان به این صورت است که با استفاده از مواد مخصوص، لثه ها را کاملا می پوشانند. بعد از پوشاندن کاملا لثه ها، مواد سفید کننده که غلظت بالایی دارند را بر روی دندان ها قرار می دهند. ماده ای که این مواد را فعال می کند متفاوت است. به عبارت دیگر بعضی از این مواد به صورت شیمیایی فعال می شود، برخی از این ها با نور و یا گرما می توانند فعال شوند و عمل سفید کردن را انجام دهند. البته در این خصوص باید گفت که هیچ فرق چندانی بین آن ها وجود ندارد.

 

بلیچینگ دندان یا همان سفید کردن دندان ها در منزل :

پس تنها تفاوت این دو روش را می توان در زمان درمان کامل آن ها خلاصه کرد. به این صورت که تفاوت بلیچینگ در منزل با سفید کردن دندان در مطب، این است که این روش درمانی در مطب در زمان پانزده تا سی دقیقه به طول می انجامد ولی در منزل بین سه هفته تا یک ماه طول می کشد تا به نتیجه ی نهایی برسید.

روش درمانی سفید کردن دندان در منزل :

روش سفید کردن دندان در منزل به این صورت است که ابتدا باید به دندان پزشک مراجعه کنید. در این صورت دندانپزشک شما یک قالب از دندان هایتان تهیه می کند و سپس یک تری(پلاک های شفاف) برایتان ساخته می شود. استفاده ی این تری در این است که بایستی در منزل مواد بلیچینگ، روی آن قرار دهید و بعد از آن این تری را روی دندان هایتان بگذارید.

البته باید توجه داشته که زمان گذاشتن این ماده روی دندان با توجه به مواد آن متفاوت است. به این صورت که باید با توجه به نوع مواد بین پنج تا بیست دقیقه، در دهانتان بماند. بعد از دهانتان خارج می کنید و دهانتان را می شویید. این عمل را بایستی هرشب و یا با توجه به مواد یک شب در میان باید انجام دهید.

اگر از آن دسته از افرادی هستید که چای زیاد می نوشید، باید در این باره متذکر شد که چای ماده ای است که دارای رنگدانه هایی است که باعث می شود دندان های شما زودتر و در کوتاه مدت تغییر رنگ دهد. در صورتی که زیاد قهوه می نوشید، دندان هایشان زرد می شود. سیگار و قلیان هم که طبیعتاً در این بدرنگی و زمان آن تاثیر گذار است.

 

محدودیت سنی برای روش درمانی بلیچینگ :

روش درمانی سفید کردن دندان ها، به این صورت است که برای همه افراد و در هر سنی مناسب است و محدودیتی در این خصوص وجود ندارد. اما عنوان کردن این موضوع مهم است که افرادی که کمتر از هیجده سال دارند، عاج و مینای دندان به طور کامل بالغ نشده اند و با داشتن فضاهای باز، حساسیت بیشتری دارد. در نتیجه فقط یک سری موادی هستند که نمی توانند از آن ها استفاده کرد.

همین طور در خصوص افرادی که دندان های جلویی آن ها، قبلا پر شده اند و اگر این مواد پر شده، هم رنگ دندان باشند و یا اگر احیانا دندان های فوق العاده حساسی دارند، توصیه می شود از مواد به خصوصی استفاده کنند. استفاده و مصرف هر ماده ای برای این روش درمانی و برای این افراد خاص باید پرهیز شود.

 

معایب بلیچینگ دندان :

تنها عیب سفید کردن دندان از این روش های گفته شده این است که ممکن است باعث حساسیت دندانی شود. در این حالت دارو های خاص برای کم کردن این حساسیت دندانی را باید مصرف کرد که بین یک هفته تا یک ماه طول می کشد که کاملا از بین برود.

باید توجه داشته باشید که بلچینگ دندان یک روش درمانی دائمی نیست. بلکه احتیاج به تکرار دارد. فاصله ی این تکرار به عواملی بستگی دارد. برخی از این عوامل می توانند بهداشت فردی ، عادات غذایی و  سیگار کشیدن و … باشند که می تواند زمان تکرار بین چند هفته تا چند سال متغیر باشد.

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *