با یک لبخند زیبا هر دری به روی انسان گشاده خواهد شد.

خیابان شریعتی،بین میرداماد و ظفر بالاتر از مترو شریعتی،خیابان مینا

تلفن تماس : ۲۶۴۲۱۷۲۸

تفاوت اورجت و اوربایت در درمان ارتودنسی چیست؟

تفاوت اورجت و اوربایت در درمان ارتودنسی چیست؟

تفاوت اورجت و اوربایت در درمان ارتودنسی چیست؟

بسیاری از ما از مشکل جلوزدگی دندانها رنج میبریم و مایلیم این مشکل بایت را اصلاح کنیم. اگر در اینترنت به دنبال بررسی مشکل جلوزدگی دندانها باشید با دو اصطلاح اوربایت و اورجت مواجه میشوید. ممکن است این اصطلاحات شما را سر در گم کنند که تفاوت آنها چیست و کدام یک وضعیت شما را بیان میکند.

اورجت یا اوربایت؟

اورجت به جلوزدگی افقی دندانهای جلویی بالایی گفته میشود یعنی فاصله افقی بین دندانهای جلویی بالا و پایین مد نظر است. بسیاری از کسانی که اورجت دارند، دندانهای جلویی بالایی شان به جلو شیب دارد. در حالت نرمال دندانهای جلویی بالایی تقریبا دو میلیمتر فاصله افقی با دندانهای جلویی پایینی دارند اما اگر این فاصله از ۲ میلی متر بیشتر شود، مشکل بایت از نوع اورجت وجود دارد.

مشکل بایت به نامناسب بودن جایگاه و تماس دندانها با هم در هنگام بسته بودن فکها گفته میشود.

اوربایت به فاصله عمودی بین دندانهای جلویی بالایی و پایینی گفته میشود. در حالت نرمال هنگام بسته بودن فکها حدود یک چهارم از سطح دندانهای جلویی پایینی پشت دندانهای جلویی بالایی پنهان میشوند. اگر همپوشانی دندانهای جلو از این مقدار بیشتر شود، گفته میشود اوربایت شدید یا دیپ بایت وجود دارد.

یک پژوهش بازبینی در امریکا، بریتانیا، هند، چین و چند کشور دیگر اروپایی و افریقایی شیوع اورجت و اوربایت را نشان داده است. تقریبا یک پنجم افرادی که مورد مطالعه قرار گرفتند اعم از کودک و بزرگسال، دچار اورجت هستند و تقریبا ۲۲ درصد اوربایت دارند.

روشهای درمان اورجت و اوربایت

جلوزدگی دندانها احتمال شکستگی یا لب پر شدگی دندانها را افزایش میدهد. علاوه بر این اوربایت نیز ممکن است مشکلاتی در تلفظ ایجاد نماید به خصوص حروف س و ش. به همین علت درمان این مشکلات بایت به خصوص در صورتی که در عملکرد طبیعی دندانها اختلال ایجاد کرده باشد توصیه میشود.

برای درمان اورجت و اوربایت دندانها باید صاف و مرتب شوند و این کار از طریق وسیله های ارتودنسی (معمولا براکت) ، عمل جراحی فک و یا هر دو انجام میشود.

 

  • ارتودنسی فانکشنال

در ارتودنسی فانکشنال از وسیله های فانکشنال یا عملکردی استفاده میشود که برای اصلاح مشکلاتی استفاده میشوند که به ارتباط بین دندانهای بالا و پایین ربط دارد.

وسیله های فانکشنال برای حرکت دادن فک به موقعیت بهتری که در آن دندانها بر هم جفت میشوند استفاده میشود. وسیله فانکشنال ممکن است پیش از براکت یا همزمان با آن به کار گرفته شود.

انواع مختلف وسیله های فانکشنال ارتودنسی وجود دارد که برخی ثابت و برخی غیر ثابت (قابل در آوردن) هستند. در یک پژوهش مشخص شد استفاده از وسیله های فانکشنال ثابت به مدت هفت ماه (همراه با ادامه دادن درمان پس از در آوردن وسیله ارتودنسی) میتواند اورجت و اوربایت را اصلاح نماید و نیمرخ فرد را بهتر کند.

  • براکت

پس از این که فکها در راستای مناسب قرار گرفتند، دکتر اقدام به صاف و مرتب کردن دندانها میکند. براکت در همراستا کردن دندانها بسیار موثر عمل میکند. ممکن است لازم باشد یک تا سه سال براکت در دهان داشته باشید. پس از آن هم، براکت را که در می آورید باید وسیله دیگری به نام ریتینر را طبق دستور دکتر استفاده کنید تا وضعیت دندانها تثبیت شود. کسانی که دلشان نمیخواهد دوباره وسیله ای لبخندشان را تحت تاثیر قرار دهد میتوانند از ریتینر ثابت که یک سیم فلزی کوچک است که به پشت دندانهای جلو چسبانده میشود، استفاده کنند.

  • عمل جراحی فک

عمل جراحی فک روش درمانی برای عدم تقارن صورت و نامتناسب بودن فکهاست. متخصص ارتودنسی و جراح فک و صورت با هم کار میکنند تا برنامه درمانی خوبی برای شما طراحی کنند. درمان بر اساس عکس پرتوی ایکس و قالب گیری دندانها صورت میگیرد. معمولا برنامه به این صورت است که ابتدا یک سال یا یک و نیم سال براکت میگذارید و سپس عمل جراحی فک انجام میدهید. عمل جراحی اصلاحی فک تحت بیهوشی انجام میشود و از داخل دهان کار میشود در نتیجه هیچ جای زخمی نمی ماند. ممکن است دو تا چهار روز در بیمارستان بمانید و دوازده هفته طول میکشد تا کامل بهبود یابید.

 

https://www.colgate.com/en-us/oral-health/cosmetic-dentistry/early-orthodontics/overjet-vs-overbite-whats-the-difference

 

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *