با یک لبخند زیبا هر دری به روی انسان گشاده خواهد شد.

خیابان شریعتی،بین میرداماد و ظفر بالاتر از مترو شریعتی،خیابان مینا

تلفن تماس : ۲۶۴۲۱۷۲۸

جرم گیری دندان قبل و بعد از ارتودنسی

جرم گیری دندان قبل و بعد از ارتودنسی

بریس های دندانی می توانند ازدحام دندان، بایت نامناسب و نامرتبی دندان ها را مرتب کنند و در نتیجه لبخندی سالم تر و زیباتر را ارائه نمایند. با این حال، قبل از تصمیم به انجام ارتودنسی، مواردی مانند جرم گیری دندان ها باید مورد توجه قرار گیرند. جرم گیری دندان قبل و بعد از ارتودنسی دندان ها امری مهم و ضروری است.

در طول درمان ارتودنسی دسترسی به تمام سطح دندان ها دشوار شده و در صورت وجود جرم و پلاک قبلی بر روی دندان ها، این امر باعث مشکلات اساسی مانند التهاب و تورم لثه ها و پوسیدگی دندان می شود. علاوه براین، به دلیل آن که در طول درمان، قرار گرفتن اجزای ارتودنسی بر روی دندان ها می توانند باعث ایجاد لک و جرم شوند، جرم گیری پس از ارتودنسی اهمیت می یابد.

جرم گیری دندان

جرم گیری دندان که گاهی اوقات به آن تمیز کردن عمیق دندان، اسکیلینگ و یا تمیز کردن ریشه دندان گفته می شود، روشی است که پلاک و تجمع قابل توجه تارتار را در زیر خط لثه و در برخی موارد ریشه دندان از بین می برد. جرم گیری دندان و تمیز کردن عمیق ریشه را می توان در مطب دندانپزشک به عنوان یک روش سرپایی انجام داد.

قبل از انجام جرم گیری دندان پزشک ممکن است از بی‌ حسی موضعی برای کاهش ناراحتی استفاده کند. سپس جرم گیری دندان که شامل تراشیدن پلاک از روی دندان ها یا بین دندان ها و لثه است را انجام می ‌دهد. در مرحله بعد، دندانپزشک ریشه دندان را با استفاده از ابزار جرم گیری، تمیز و صاف می کند. این تمیز کردن عمیق دندان به لثه ها در اتصال مجدد آن به دندان ها کمک می کند.

مزایای جرم گیری دندان

از بین بردن پلاک و تارتار می ‌تواند به بهبود سلامت دهان و دندان در افراد مبتلا به بیماری لثه کمک کند. علاوه بر این، این روش از مشکلات عمده دهان و دندان جلوگیری کرده و نیاز به انجام سایر روش های دندانپزشکی را کاهش می دهد. به طور کلی، مزایای جرم گیری دندان شامل موارد زیر است:

  • درمان بیماری لثه :

جرم گیری دندان و تمیز کردن ریشه در درمان بیماری لثه بسیار موثر است و می تواند به سلامت آن کمک کند.

  • جلوگیری از ریزش دندان :

جیب های بزرگ بین دندان ها و لثه ها و عفونت و پوسیدگی اطراف ریشه می تواند منجر به از دست دادن دندان شود. با این حال، جرم گیری دندان می تواند به درمان این مشکلات کمک کرده و مانع از از بین رفتن دندان شود.

  • جلوگیری از پوسیدگی دندان :

جرم گیری دندان ها باعث از بین رفتن جرم و پلاک بر روی دندان ‌ها شده و این امر از پوسیدگی دندان و جیب های پریودنتال جلوگیری می ‌کند.

  • محافظت از ریشه دندان :

از بین بردن پلاک های مضر و باکتری ها در زیر خط لثه و نزدیک به ریشه موجب محافظت از ریشه دندان ها می شود.

  • از بین بردن بوی بد دهان :

بیماری لثه و سایر مشکلات بهداشت دهان مانند پوسیدگی دندان، می‌ توانند باعث بوی بد دهان شوند. با درمان بیماری لثه از طریق جرم گیری دندان، می توان به بهبود بوی بد دهان کمک کرد.

جرم گیری دندان قبل از ارتودنسی

دلایل مختلفی وجود دارد که متخصص ارتودنسی قبل از شروع بریس ها، جرم گیری حرفه ای دندان را انجام می دهد. در واقع جرم گیری قبل از ارتودنسی به تمیز بودن دندان ها برای جلوگیری از مشکلات دندانی که به درمان نیاز دارند، کمک می کند. علاوه بر این، تمیز بودن دندان ها از وجود هرگونه جرم و پلاک، منجر به سلامت دندان ها و لثه ها و همچنین آماده بودن آنها برای شروع اقدامات ارتودنسی می‌ شود.

در صورت دریافت بریس ها بدون جرم گیری قبلی دندان، ممکن است پلاک در بین دندان ها جمع شود. پلاک اصلی ترین عامل ایجاد حفره دندان است. پلاک دندان پوشش سفید چسبنده ای است که روی سطح دندان ها رسوب می کند. سپس سیستم ایمنی بدن در برابر حمله باکتری ها واکنش نشان داده و باعث التهاب لثه می شود.

در صورت عدم درمان، این التهاب لثه می تواند مشکلات پیچیده تری را ایجاد کند. جرم گیری دندان ها قبل از قرار دادن براکت ها، تمام پلاک ها را از سطح دندان پاک می کند. با این حال، قبل از جرمگیری دندان ها، موارد زیر باید در نظر گرفته شوند:

  • جرم ‌گیری و سفید کردن دندان ها می تواند باعث حساسیت دندان شود. بنابراین، این روش باید حداقل سه هفته قبل از نصب براکت ها انجام شود تا حساسیت بیش از حد کاهش یابد.
  • دندان های کج ممکن است به طور یکنواخت سفید نشوند. زیرا چرخش و پیچ خوردگی دندان ها ممکن است باعث عدم دسترسی ابزارها و مواد سفید کننده به طور مساوی به سطوح دندان ها شود.

جرم گیری دندان پس از ارتودنسی

زرد شدن دندان ها و تغییر رنگ آنها پس از ارتودنسی از جمله نگرانی های رایج در بین بیماران است. با این حال، بریس ها به طور مستقیم باعث تغییر رنگ دندان نمی ‌شوند. بلکه پلاک و تارتار، مشکل در مسواک زدن و همچنین خوردن غذاهایی که باعث ایجاد لکه های دندانی می شوند، همگی باعث تغییر رنگ دندان ها و در نتیجه نیاز به جرم گیری پس از ارتودنسی می شوند.

دندان های لک شده معمولاً به دلیل تجمع پلاک در شکاف دندان ها ایجاد می شوند. پلاک می تواند به تار تار تبدیل شود. تار تار رسوبی پوسته ای است که موجب زرد شدن و ایجاد لکه های قهوه ای بر روی دندان ها می شود. زرد شدن دندان ها می تواند باعث کاهش اعتماد به نفس بیماران و خطر ابتلا به مشکلات دهان و دندان شود.

به همین دلیل، معمولا توصیه می شود پس از انجام ارتودنسی، دندان ها جرم گیری شوند. متخصصان ارتودنسی به بیماران توصیه می‌کنند که جرم گیری و سفید کردن دندان ها را ۶ ماه پس از برداشتن براکت ها از روی دندان ها انجام داد. زیرا استفاده از براکت های ارتودنسی می تواند باعث احساس ضعف کوتاه مدت در دندان ها شود.

بنابراین، فاصله ی زمانی ۶ ماهه، جرم گیری دندان ها را راحت تر می کند. همچنین در بسیاری از موارد، بزاق بیمار برای کاهش شدت تغییر رنگ و لکه های دندانی کافی بوده و می ‌تواند آنها را درمان کند. با این حال، اگر پس از گذشت ۶ ماه زردی و لکه های روی دندان ها باقی بمانند، جرم گیری و سفید کردن دندان برای ایجاد لبخند سفید تر و سالم تر موثر خواهد بود.

 

http://ambrosethemonkey.com/2016/08/11/teeth-whitening-before-or-during-braces-when-is-it-best-for-your-teen-to-have-this-done/

https://medium.com/@rudmanrobert.p1s/can-i-use-whitening-products-with-braces-fd74869f3281

https://www.lasterortho.com/blog/teeth-whitening-after-braces

https://medlandorthodontics.com.au/blog/should-you-clean-your-teeth-before-getting-braces/

https://omegadentists.com/blog/do-i-need-dental-cleaning-before-getting-braces/#:~:text=There%20are%20a%20couple%20of,dental%20problems%20that%20require%20treatment.&text=So%2C%20it%20is%20mandatory%20to,professionally%20cleaned%20before%20your%20braces.

https://www.texasdentureclinic.com/blog/2015/07/21/the-benefits-of-root-planing-160851

 

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *