با یک لبخند زیبا هر دری به روی انسان گشاده خواهد شد.

خیابان شریعتی،بین میرداماد و ظفر بالاتر از مترو شریعتی،خیابان مینا

تلفن تماس : ۲۶۴۲۱۷۲۸

 روکش دندان

روکش دندان چیست ؟

دندان ها در اثر عدم رعایت بهداشت و همچنین تغذیه نادرست در معرض پوسیدگی قرار می گیرند که باید برای درمان آنها زود اقدام کنیم ولی گاهی پوسیدگی ها چندان پیشرفت می کند که سبب می گردند نسج زیادی از دندان از بین رود و ساختمان دندان تا حد بسیار زیادی تخریب شود برای درمان این دندانها و بازسازی آنها روکش های دندانی به کمک آمده اند .

 

 کلاهی بر سر دندان

بر اثر پوسیدگی یا ضربه تخریب دندان ها اتفاق می افتد دندان هایی که مقدار زیادی از نسج خود را از دست داده اند و دارای پوسیدگی های شدیدی می‌باشند دندانپزشک برای بازسازی آنها از روکش استفاده خواهد کرد. برخی اوقات ضربه‌ هایی که به دندان ها می خورد باعث شکستگی دندان های کوچک میشود که میتوان آنها را با مواد پرکردنی ترمیم کرد اما در رابطه با شکستگی های بزرگ دندان این شکل توسط روکش ها اصلاح می‌شود.

همچنین دندان هایی که به صورت مادرزادی میخی شکل هستند  و دچار شکستگی می باشندو یا اینکه اندازه آنها با سایر دندانها نامتناسب است و یا اینکه اگر بدرنگی هایی دارند به کمک روش ها قابل اصلاح هستند. در مجموع به کمک یک روکش می توان برای یک دندان عملکرد و زیبایی از دست رفته را بازگرداند. روکش ها دارای انواع مختلفی می باشد که در این مطلب به نمونه هایی از آن اشاره می شود.

روکش های تمام فلزی:در این نوع روکش ها تمام بخش پوشش دهنده دندان از فلز ساخته می شود که یک نوع فلز موجود در آلیاژ آهن می‌تواند فلز زرد یا سفید باشد مزیت اصلی این روکش های تمام فلزی این است که جزو بهترین روکش دندان ها هستند چون  در این روش دندان‌ها بسیار کمتر دچار تراش می شود و چون کاملا فیت دندان می باشد ماندگاری بسیار بالایی نیز دارد .این روکش ها فقط ظاهر نازیبای دارند.

 

 روکش های تمام فلز

از یک فلز به صورت خالص به عنوان روکش نمی‌توان استفاده کرد برای روکش های دندانی همیشه آلیاژهای فلزی هستند که مورد استفاده قرار می گیرند .آلیاژهای فلزی دارای انواع مختلفی می باشند که آنها را نام میبریم:

آلیاژ های قیمتی: شرایط لذات قیمتی مانند پلاتینیوم ،پالادیوم و طلا هستند که اکثر اوقات بالغ بر ۴۰ درصد آن طلا  می باشد و این همان چیزی است که در اصطلاح عمومی با نام دندان طلا شناخته می شود .

آلیاژ های نیمه قیمتی: در این نوع آلیاژ ها بیش از ۲۵ درصد از فلزات قیمتی  استفاده می شود.

آلیاژهای معمولی :این نوع آلیاژ ها کمتر از ۲۵ درصد فلزات قیمتی شامل می‌شود که بقیه آن کرم و نیکل  می باشد.

 

روکش سرامیکی دندان

از نوع چینی مانند پرسلن ساخته می شوند و تمام سرامیک می باشد.این روکش ها به دلیل اینکه بسیار ضعیف هستند فقط در دندان های قدامی که زیبایی مد نظر است استفاده می شوند، همچنین این روکش ها دارای مزایایی از جمله این که در مقایسه با روکش های روتین مطبهای دندانپزشکی بسیار طبیعی تر به نظر می رسند زیرا در آنها فلزی به کار نرفته است ،همچنین لبه فلزی ناشی از روکش های PFM معمول در آنها وجود ندارد .علاوه بر این افرادی که به آلیاژ های موجود در فلز روکش آلرژی داشته باشند می‌توانند از روکش های سرامیکی به جای روکش های فلزی استفاده کنند.

 

 انواع روکش های سرامیکی

پرسلن جاکت کراون: این نوع روکش سرامیکی صد سال قبل با عنوان روکش تمام سرامیک به بازار آمد و چون بسیار ضعیف است امروزه زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرد.دومین نوع آن پرسلن های مدرن است که این روکش ها دارای همان زیبایی جاکت کراون هستند اما نسبت به آن استحکام بالاتری دارند.

 

 روکش ترکیبی سرامیک و فلز

آنچه امروزه به عنوان روکش در بیشتر مطب های دندانپزشکی استفاده میشود روکش های PFM ترکیب سرامیک و فلز است .در این نوع روکش بخش فلزی دور تا دور دندان را می پوشاند و به عنوان بخش هسته ای استحکام روکش را بالا میبرد و چینی روی آن باعث زیبایی روکش می‌شود .در واقع این نوع روکش ها ترکیبی از زیبایی و استحکام هستند همچنین فیتنس خوب فلز با دندان باعث می شود تا عمر این روکش ها ازفلزها کمتر از تمام سرامیک ها بیشتر باشد.

 

روکش دندان زیرکونیوم

این نوع روکش ها از لحاظ ساختاری مشابه PFM هستند اما در این نوع روکش به جای استفاده از فلز در مرکز روکش از روکش زیرکونیوم استفاده می گردد که استحکام آن بیشتر از آلیاژهای فلزی است و دارای رنگ سفید می باشد در این نوع روکش سیاهی لبه لثه که در سایر روکش شایعه است دیده نمی شود همچنین افرادی که به فلز آلرژی دارند می توانند از این نوع روکش استفاده کنند .

 

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *