با یک لبخند زیبا هر دری به روی انسان گشاده خواهد شد.

خیابان شریعتی،بین میرداماد و ظفر بالاتر از مترو شریعتی،خیابان مینا

تلفن تماس : ۲۶۴۲۱۷۲۸

سفید کردن دندان

سفید کردن دندان

سفید کردن دندان :

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن راه های روزانه برای داشتن دندان هایی روشن ، سالم و سفید کردن دندان ها است. اما اگر احساس می کنید که دندانهای شما براق نیستند یا زردتر از گذشته شده اند ، شما تنها نیستید. در تحقیقی وقتی از مردم سوال پرسیده شد که مایلند چه چیزی را در لبخند خود تغییر دهند، جواب اکثریت دندان های سفید تر بود.

۵ مورد برای داشتن لبخند زیباتر

آیا درباره سفیدی دندان فکر می کنید؟ در ادامه به ۵ مورد از سوالات رایج شما پاسخ داده شده است.

۱. علت تغییر رنگ دندانها چیست ؟

با گذشت زمان ممکن است دندانهای سفید شما تغییر رنگ دهد:

  • غذا و آشامیدنی :

قهوه و چایی، مقصر اصلی لکه ها هستند. این عوامل چه چیز مشترکی دارند؟ رنگدانه های رنگی شدیدی به نام کروموژن ها که به قسمت سفید و بیرونی دندان ( مینای دندان ) شما متصل می شوند.

  • مصرف دخانیات :

دو ماده شیمیایی موجود در توتون باعث ایجاد لکه های سرسخت می شوند. تار و نیکوتین. تار، ذاتا سیاه است. نیکوتین تا زمانی که با اکسیژن ترکیب نشده بی رنگ است. سپس به ماده ای مایل به زرد تغییر می کند.

  • سن :

در زیر پوسته بیرونی سفت و سفید دندان های شما ( مینای دندان ) منطقه نرم تری وجود دارد که عاج نامیده می شود. به مرور زمان، لایه مینای بیرونی با مسواک زدن نازک تر شده و قسمت بیشتری از عاج زرد نمایان می شود.

  • ضربه :

اگر به دهان شما ضربه خورده باشد، ممکن است که رنگ دندان شما به دلیل واکنش به آسیب وارد شده به دلیل وجود عاج در لایه زیرین تغییر کند که لایه ای تیره تر زیر مینای دندان است.

  • داروها :

تیرگی دندانها می تواند یکی از عوارض جانبی برخی آنتی هیستامین ها باشد. کودکانی که آنتی بیوتیک هایی مانند تترا سایکلین و داکسی سایکلین مصرف می کنند، وقتی که دندانهای آنها در حال شکل گیری است ( چه در رحم مادر چه به عنوان نوزاد ) ممکن است تغییر رنگ دندان را در دوره بزرگسالی تجربه کنند. شیمی درمانی و پرتوی سر و گردن هم میتوانند منجر به تیرگی دندانها شوند.

سفیدی دندانها چگونه عمل می کنند؟

سفید کردن دندانها پروسه ساده ای می باشد. محصولات سفید کننده شامل یک یا دو سفید کننده دندان است ( پروکسید هیدرورن و پروکسید کارباماید ). این سفید کننده ها لکه ها را به تکه های کوچکتر می شکند، که از تمرکز رنگ کم می کند و دندان را شفاف تر می کند.

آیا سفید کردن دندانها برای همه دندانها مناسب است؟

پاسخ منفی است که نشان می دهد صحبت با داندانپزشکتان قبل از تصمیم برای سفید کردن دندانها حائز اهمیت است چرا که سفید کننده ها شاید تمام انواع تغییر رنگ ها را اصلاح نکنند.

به عنوان مثال، روی دندانهای زرد احتمالا به خوبی جواب دهد، روی دندان های قهوه ای شاید به خوبی جواب ندهد و بر روی دندان هایی با تون خاکستری اصلا بیلیچینگ جواب ندهد سفید کردن روی کلاه ها، روکش ها، تاج ها یا پر کرده ها کارایی ندارد. همینطور اگر تغییر رنگ به علت داروها و جراحی دندانها باشد، تاثیر گذار نخواهد بود .

راه سفید کردن مناسب دندان های شما کدام است؟

پیش از هر تصمیمی با دندانپزشک خود مشورت کنید. در اینجا ۴ راه ارائه شده است :

۱. خمیر دندان لکه بردار

تمام خمیر دندان ها به از بین بردن لکه های سطحی دندان از طریق ساینده های ملایم که دندانها را تمیز می کند، کمک می کند. به دنبال خمیر دندانی باشید که حاوی ADA برای از بین بردن لکه ها باشد ( این روی بسته بندی به شما نشان داده می شود ).

این خمیر دندانها مواد جلا دهنده اضافی دارند که برای دندانهای شما بی خطر هستند و اثر لکه زدایی را ایجاد می کنند. بر خلاف سفید کننده ها، این نوع محصولات پذیرفته شده ADA باعث تغییر رنگ دندانها نمی شوند، زیرا فقط می توانند لکه های سطحی را از بین ببرند.

۲. بلیچینگ در مطب 

در این روش دندانپزشک یک ژل محافظ لثه یا یک محافظ لاستیکی برای محافظت از لثه ها می زند ، سپس سفید کننده ها روی دندانها زده می شوند.

۳. بلیچینگ در منزل به کمک دندانپزشک

دندانپزشک از فک شما قالب میگیرد و یک پلاک شفاف مخصوص خودتان در اختیارتان قرار میگیرد. در این حالت، دندانپزشک به شما راهنمایی می کند که چگونه و برای چه مدت محلول سفید داخل دهان قرار بگیرد. اگر برای سفید کردن دندان خود در خانه و با سرعت کمتر اما زیر نظر پزشک خود، احساس راحت تری دارید، این گزینه به ترجیح شما بستگی دارد. بلیچینگ خارج از مطب از چند روز تا چند هفته طول می کشد.

۴. محصولات سفید کننده بدون نسخه 

ممکن است شما انواع مختلف محصولات را به صورت آنلاین با در داروخانه های محلی ببینید ، مانند خمیر دندانها یا نوارهایی که با سفید شدن دندانهای شما سفید می شوند. غلظت ماده سفید کننده در این محصولات کم تر از آن است که دندانپزشک در مطب استفاده می کند.

اگر به دنبال استفاده از این گزینه هستید، با دندانپزشک خود مشورت کرده و گزینه هایی که مهر تایید ADA را دارند انتخاب کنید. چرا که این نوع محصولات قبلا از لحاظ ایمن و تاثیر گذار بودن تست شده اند.

آیا سفید کردن دندانها عوارض جانبی دارند؟

استفاده از سفید کننده های دندان ممکن است تجربه حساسیت دندان را ایجاد کند. این اتفاق زمانی رخ می دهد که پروکسید داخل سفید کننده به داخل مینای دندان به سمت لایه نرم عاج نفوذ کرده و اعصاب دندان را تحریک می کند که در بیشتر موارد این حساسیت موقتی است. در این صورت می توانید درمان را کمی به تاخیر انداخته و بعدا دوباره امتحان کنید.

استفاده بیش از اندازه از سفید کننده ها می تواند موجب آسیب رساندن به مینای دندان و لثه ها شود .بنابراین از انتخاب درست و مشورت با دندانپزشک خود اطمینان حاصل کنید.

https://www.mouthhealthy.org/en/az-topics/w/whitening

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *