با یک لبخند زیبا هر دری به روی انسان گشاده خواهد شد.

خیابان شریعتی،بین میرداماد و ظفر بالاتر از مترو شریعتی،خیابان مینا

تلفن تماس : ۲۶۴۲۱۷۲۸

سیستم براکت خود لیگاچور یا دیمون

سیستم براکت خود لیگاچور یا دیمون نوعی وسیله ارتودنسی ثابت است که امروزه خیلی پرطرفدار شده است. براکت خود لیگاچور از دهه ۳۰ میلادی ساخته شد اما در دهه ۸۰ بود که محبوبیت آن شروع شد. از آن زمان هر ساله بر تعداد طرفداران آن افزوده میشود.

مزیتهای براکت دیمون بر سایر سیستمهای ارتودنسی به صورت زیر است:
مدت زمانی که باید روی صندلی دندانپزشکی بنشینید کمتر بوده و دفعات مراجعه به ارتودنتیست نیز کمتر است
اصطکاک بین براکت و دندان و در نتیجه درد و ناراحتی براکت کمتر میشود و دندان به علت اصطکاک کمتر، راحت تر حرکت میکند
قطعه لیگاچور (خواه سیمی باشد یا کشی) به طور کامل از سیستم براکت حذف شده و نیازی به آن نیست
تمیز کردن براکت دیمون راحت تر است

براکت خود لیگاچور چیست؟
منظور از براکت خود لیگاچور سیستم براکتی است که اگر چه خیلی شبیه براکت معمولی است اما تفاوت مهمی با آن دارد: عدم وجود لیگاچور. لیگاچور (ligature( حلقه کشی یا سیم تابیده شده کوچکی است که دور نگین براکت قرار گرفته و سیم ارتودنسی از آن رد میشود تا به این ترتیب سیم متصل به براکت نگه داشته شود. دیمون معروف ترین برند براکت خود لیگاچور است. در براکت خود لیگاچور، نیازی به استفاده از لیگاچور نیست و به جای آن گیره کوچکی در نگین براکت وجود دارد که سیم را در نگین براکت نه میدارد. وجود این گیره به جای لیگاچور باعث میشود لازم نباشد سیم به براکت و در نتیجه براکت به دندان فشار داده شود بنابراین حرکت دندان آزادانه تر حرکت میکند. نتیجه این طراحی این است که در مقایسه با براکت معمولی، درد و ناراحتی کمتری تجربه میکنید.
تنها تنظیمات ساده ای باید در نگین براکت انجام شود. این سیستم باعث صرفه جویی در وقت بیمار و متخصص میشود.
براکت خود لیگاچور اصطکاک را کاهش میدهد بنابراین دندان سریعتر حرکت میکند.

انواع براکت خود لیگاچور
دو نوع نگین براکت خود لیگاچور وجود دارد:
نگین براکت منفعل: در این نوع براکت از سیم ارتودنسی کوچکتری استفاده میشود. سیم ارتودنسی کوچکتر باعث اعمال اصطکاک کمتر میشود و به دندانها آزادی بیشتری میدهد. متخصص ارتودنسی معمولا در شروع درمان از این نوع براکت خود لیگاچور استفاده میکند.
نگین براکت فعال: در این براکت از سیم ارتودنسی کلفت تری استفاده میشود که فشار بیشتری به دندان اعمال میکند و به این ترتیب دندانها را بیشتر حرکت میدهد.

در براکت های خود لیگاچور به دفعات کمتری به متخصص ارتودنسی مراجعه میکنید و احتمالا درد و ناراحتی کمتری را نیز متحمل میشود. در یک پژوهش که توسط The American Journal of Orthodontics and Dentofacial Orthopedics صورت گرفت چنین بیان شد: “سیستم براکت خود لیگاچور در مقایسه با براکتهای سرامیکی و فلزی حاوی لیگاچور استیل و الاستومری پلی اورتان، کاهش قابل توجهی در مقاومت اصطکاک داشته و مدت زمان نشستن بر روی صندلی دندانپزشکی برای تنظیمات جایگذاری سیم ارتودنسی در آن تا حد چشمگیری کاهش یافته است و کنترل بر عفونت در آن بهبود یافته است. ”
بسته به شرکت سازنده، نگینهای براکت خود لیگاچور ممکن است کوچکتر باشند و سطح کمتری از دندان را بپوشانند. برای سیستم براکت خود لیگاچور میتوان از براکت های سرامیکی یا پشت دندانی نیز استفاده کرد. با این حال اگر چه براکتها کوچکترند اما برجسته ترند و ممکن است برای لبها و گونه تحریک کننده تر باشند. با کمی موم ارتودنسی این مشکل تحریک دهان را میتوان حل کرد.

شباهت های براکت خود لیگاچور و براکت معمولی
در این سیستم براکت نیز همانند براکت های لیگاچور دار، باید نگینهای براکت به دندانها چسبانده شوند. این کار با چسب مخصوصی انجام میشود. بنابراین براکت خود لیگاچور نیز نوعی ارتودنسی ثابت است و نمیتوانید آن را از دندانها جدا کنید.
همانند براکت معمولی ممکن است درمان یک یا چند سال طول بکشد.
برای کوتاهتر شدن دوره درمان و جلوگیری از ایجاد وقفه و همچنین حفظ زیبایی و سلامت دندانها باید به حفظ بهداشت در هر نوع درمان ارتودنسی پایبند باشید. از مصرف زیاد خوراکیهای شیرین باید پرهیز کنید و خوراکیهای جویدنی ، سخت و ترد اصلا نخورید. از مصرف نوشیدنیهای اسیدی پرهیز کنید. مرتبا مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.
خوشبختانه تمیز کردن براکت خود لیگاچور راحت تر است چون لیگاچور زوایای زیادی ایجاد میکند که باید خوب تمیز شوند.

Are Self-ligating Braces Better Than Conventional Braces? (Updated for 2018)

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *