با یک لبخند زیبا هر دری به روی انسان گشاده خواهد شد.

خیابان شریعتی،بین میرداماد و ظفر بالاتر از مترو شریعتی،خیابان مینا

تلفن تماس : ۲۶۴۲۱۷۲۸

سیستم دیمون ارتودنسی

ارتودنسی دیمون از انواع روش های درمانی ارتودنسی است که در این روش، از براکت هایی به نام دیمون برای درمان ناهنجاری های دندان ها و فکین استفاده می شود. براکت های دیمون ابزارهایی هستند که می توانند به صورت خودکار باز و بسته شوند. براکت های دیمون در همان موقعیتی نصب می شوند که براکت های فلزی ثابت قرار می گیرند. این براکت ها مکانیزمی کشویی دارند و در آنها سیم به براکت متصل می شود و همزمان با تراز شدن دندان ها، براکت ها نیز به طور طبیعی حرکت می کنند. اما در برابر، براکت های ثابت فلزی باید به طور منظم سفت شده و تنظیم شوند. به همین دلیل، تعداد دفعات مراجعه به متخصص ارتودنسی در درمان های ارتودنسی ثابت بسیار بیشتر است. در واقع، قابلیت خودکار بودن براکت های دیمون باعث شده است تا استفاده از این براکت ها برای بیماران راحت تر باشد و فرد در زمان کمتری به نتایج بهتر از درمان دست پیدا کند.

براکت های دیمون توسط سیمی که داخل آنها قرار می گیرد، عمل می کنند و منجر به حرکت دندان ها می شوند؛ به همین دلیل در روش ارتودنسی دیمون نیروی کمتری به دندان ها وارد می شود. ایجاد نیروی کمتر نیز باعث کاهش فشار روی دندان ها شده و در نهایت، فرد درد و ناراحتی کمتری را احساس می کند.

بریس های دیمون در ابتدا روی دندان ها نصب می شوند و سپس سیم درون این بریس ها برای تغییر موقعیت دندان ها توسط متخصص ارتودنسی تنظیم می شوند تا در نهایت، به مرور زمان دندان ها حرکت کرده و در موقعیت صحیحشان قرار بگیرند. در این صورت می توان گفت یکی از جدیدترین انواع روش های درمانی ارتودنسی، روش دیمون است. در ارتودنسی ثابت فلزی از کش های بسیار کوچکی استفاده می شد که این کش ها به براکت های ارتودنسی متصل شده و در نهایت منجر به ایجاد فشار روی دندان ها می شدند.

اما در روش ارتودنسی دیمون، از براکت هایی استفاده می شود که به اصطلاح خودتنظیم هستند و قابلیت باز و بسته شدن به صورت کشویی را دارند. در سیستم دیمون ارتودنسی به واسطه مکانیسم قفل و بست تعبیه شده، سیم های ارتودنسی به براکت متصل شده و در نهایت، به دندان ها نیرو وارد می شود. در نتیجه، در سیستم دیمون ارتودنسی نیازی به استفاده از کش های کوچک در اطراف براکت ها وجود ندارد و فرد بیمار به راحتی می تواند اطراف براکت ها و سیم ها را تمیز کند. در حالی که، در روش های معمولی اطراف کش ها به راحتی دچار پلاک شده و رعایت بهداشت مشکل می شود. علاوه بر آن، تغییر رنگ کش های دور براکت ها معضلی است که تقریبا اغلب افراد با آن مواجه هستند. این مشکل روی تغییر ظاهر براکت ها و در نتیجه تغییر ظاهر فرد اثر منفی می گذارد. سیستم دیمون ارتودنسی این معضل را نیز با حذف کش ها برطرف کرده است.

مزایای استفاده از سیستم دیمون ارتودنسی

در بالا به برخی از مزیت های سیستم دیمون ارتودنسی اشاره شد. در ادامه، به سایر مزیت های این سیستم اشاره می شود که بسیار پراهمیت بوده و روی مدت زمان و نتیجه درمان بسیار تاثیرگزار هستند. این مزایا عبارتند از:

  • کاهش تعداد دفعات مراجعه به متخصص در طول دوره درمان

همانطور که گفته شد، در سیستم دیمون ارتودنسی دیگر نیازی به استفاده از کش ها و یا همان لیگاتورهای الاستیکی وجود ندارد به همین علت، تعداد دفعات مراجعه به متخصص در طول دوره درمان کاهش پیدا می کند. زیرا براکت های سیستم دیمون، با حذف کش های ارتودنسی و در واقع، با قابلیت خودکار بودنشان، به تنظیمات کمتری نیاز دارند. کاهش تعداد دفعات مراجعه به متخصص ارتودنسی برای تنظیم دستگاه ها و کش ها مسئله مهمی است که قطعا برای بسیاری از افراد اهمیت زیادی دارد.

سیستم دیمون ارتودنسی روشی ساده است که طراحی منحصر به فرد و پیشرفته ای دارد. در این صورت، فرد به واسطه سیستم دیمون می تواند سریع تر و راحت از روش های معمول، دندان ها خود را به موقعیت صحیحشان هدایت کند. همچنین براکت های سیستم دیمون نسبت به براکت های فلزی کمتر جلب توجه می کنند. از دیگر ویژگی های سیستم دیمون، روش آسان تمیز نگه داشتن براکت های آن است که قطعا تمامی این ویژگی ها منجر به کاهش تعداد دفعات مراجعه به متخصص ارتودنسی در طول درمان، از جهات مختلف می شوند.

  • هزینه مناسب سیستم دیمون ارتودنسی

بدیهی است که هزینه سیستم دیمون ارتودنسی در مقایسه با روش های ارتودنسی ثابت با استفاده از براکت های فلزی معمولی گران تر است. اما در برابر، استفاده از سیستم دیمون ارتودنسی برای درمان مزایای بسیار دیگری دارد که تمامی این ویژگی ها و مزایا باعث شده است، هزینه ی بالاتر آن زیاد جلب توجه نکند. از طرفی، همانطور که گفته شد، تعداد دفعات مراجعه به دندانپزشک در طول دوره درمان ارتودنسی با استفاده از روش دیمون نسبت به روش های معمولی کاهش پیدا می کند که این کاهش دفعات مراجعه روی کاهش هزینه های کلی درمان تاثیر گزار است. در واقع، هزینه سیستم دیمون ارتودنسی در برابر مزیت هایی که این روش دارد، مقرون به صرفه و مناسب است.

  • کاهش اصطکاک

با حذف کش ها یا لیگاتورهای الاستیکی در روش دیمون، هیچگونه اصطکاکی وجود نخواهد داشت. در این صورت، دندان های فرد می توانند آزادانه به سمت موقعیت صحیحشان حرکت کنند. این ویژگی باعث کاهش و حتی حذف خطر ساییده شدن و فرسوده شدن دندان ها می شود که قطعا مزیت مهمی است که برای بسیاری از افراد اهمیت دارد.

  • کاهش طول دوره درمانی ارتودنسی

کاهش اصطکاک میان دندان ها تا حدی روی کاهش طول دوره درمانی ارتودنسی تاثیر گزار است. زمانی که اصطکاک میان دندان ها کاهش پیدا می کند، دندان ها آزادانه تر و سریع تر می توانند به سمت موقعیت صحیحشان حرکت کنند. به همین دلیل طول دوره درمانی ارتودنسی کاهش پیدا می کند. این کاهش طول دوره درمانی نیز چشمگیر است و در واقع، با استفاده از سیستم دیمون ارتودنسی طول دوره درمانی نسبت به روش های ثابت معمولی در حدود ۶ ماه کاهش پیدا می کند.

  • تجربه احساس درد و ناراحتی کمتر

همانطور که در بالا گفته شد، حذف کش های اطراف براکت ها در سیستم دیمون ارتودنسی باعث شده است که نیرو و فشار کمتری به دندان ها وارد شود. به همین دلیل، فرد بیمار در دندان هایش احساس درد و ناراحتی کمتری را احساس می کند. قطعا در برخی افراد، درد در دندان ها می تواند منجر به اخلال در روند فعالیت های روزانه شود. روش دیمون با ایجاد نیرو و فشار کمتر روی دندان ها و با مکانیسم خود تنظیم بودنش توانسته است درد ناشی از نصب براکت ها روی دندان ها  و همچنین درد ناشی از ایجاد فشار روی آنها را تا حد زیادی کاهش دهد.

  • افزایش سلامت دهان و دندان ها

به دلیل وجود کش در اطراف براکت ها در روش های معمولی و سنتی ارتودنسی، رعایت بهداشت دندان ها و مسواک زدن آنها دشوار می شود؛ به همین دلیل، باکتری ها و پلاک بیشتری در اطرفا براکت ها تجمع پیدا می کنند. کش ها نیز، در اغلب موارد با خوردن برخی مواد غذایی و نوشیدنی ها تغییر رنگ می دهند و این تغییر رنگ کش ها روی ظاهر آنها و ظاهر کلی چهره تاثیر منفی می گذارد. سیستم دیمون ارتودنسی این کش ها را حذف کرده است و در نتیجه، رعایت بهداشت دهان و دندان و تمیز کردن پلاک های اطراف براکت ها در این روش آسان تر است. به همین دلیل، سلامت دهان و دندان در حین درمان ارتودنسی دیمون افزایش پیدا کرده و لبخند فرد زیبا تر و سالم تر خواهد بود.

  • نتایج عالی و با کیفیت

سیستم دیمون ارتودنسی نتایج بهتری را در زمان کوتاه تر ارائه می دهد و در طول این مدت زمان درمان، فرد بیمار درد و عوارض جانبی کمتری را احساس می کند. در نتیجه، می توان گفت نتایجی که از سیستم دیمون ارتودنسی به دست می آیند، بسیار عالی و رضایت بخش هستند. سیستم دیمون ارتودنسی یک سیستم پشرفته است که بهتر و سریع تر از روش های معمولی و سنتی باعث تغییر موقعیت دندان ها می شود و به تعدیل کمتری نیاز دارد. همچنین، سیستم دیمون ارتودنسی یک روش درمانی بالینی است که به خوبی دندان ها را تنظیم می کند و وباعث زیباتر شدن لبخند فرد در کنار افزایش سلامت دندان ها می شود.

در نتیجه، با استفاده از سیستم دیمون ارتودنسی، بیماران می توانند در مدت زمان کوتاه تری نسبت به روش های معمولی، نتایج فوق العاده ای به دست آورند و لبخندی سالم و جذاب داشته باشند.

معایب سیستم دیمون ارتودنسی

در کنار تمام مزایای فوق العاده و منحصر به فردی که سیستم دیمون داشت، این سیستم شامل یک سری معایب نیز هست. معایب استفاده از سیستم دیمون ارتودنسی عبارتند از:

  • سیستم دیمون ارتودنسی، همانند روش سنتی از سیم های فلزی استفاده می کند. این سیم ها برای دیگران قابل مشاهده هستند و در حالت کلی، در صورتی که تمایل به دیده شدن بریس ها روی دندان هایتان نداشته باشید، سیستم دیمون ارتودنسی روی تصمیم شما تاثیر گزار نیست. در واقع، برای افرادی که در درمان ارتودنسی تنها ظاهر برایشان اهمیت دارد، استفاده از سیستم دیمون ارتودنسی همانند سیستم ارتودنسی ثابت فلزی است و در این روش نیز فرد نمی تواند از دست براکت های فلزی خلاص شود.

گرچه براکت های دیمون به رنگ شفاف نیز موجود هستند. اما قطعا هزینه بیشتری را شامل می شوند. اما دید کمتری دارند و تاثیر منفی آن ها روی زیبایی چهره فرد کمتر است.

  • تا چند روز اول، نصب براکت های دیمون روی دندان ها کمی آزاردهنده است و تا چندین روز پس از نصب، فرد بیمار احساس درد و ناراحتی دارد.

اما قطعا این مسئله برای چندین روز اول نصب است و پس از آن، فرد به این درد عادت می کند. گرچه همانطور که گفته شد، درد و ناراحتی ناشی از استفاده از سیستم دیمون ارتودنسی کمتر از روش معمولی ثابت است.

  • هزینه سیستم ارتودنسی دیمون نسبت به برخی روش های درمانی ارتودنسی بیشتر است.

همانطور که خواندید، معایب سیستم ارتودنسی دیمون در برابر مزایای متعدد و فوق العاده ای که دارد، تقریا هیچ محسوب می شوند. در نتیجه، در صورتی که هزینه، درد روزهای ابتدایی نصب براکت ها و ظاهر ناپسند براکت های فلزی دیمون برایتان اهمیت ندارد، انتخاب سیستم دیمون ارتودنسی بهترین انتخابی است که می توانید برای درمان ناهنجاری های فکین و نامرتبی دندان هایتان داشته باشید.

نتیجه گیری

از تمامی موارد گفته شده می توان نتیجه گرفت که سیستم دیمون ارتودنسی روشی پیشرفته است که با حذف برخی جزئیات کوچک در روش سنتی فلزی ارتودنسی، توانسته است جایگزین مناسبی برای آن محسوب شود. سیستم دیمون ارتودنسی براکت های خود تنظیمی را ازائه می دهد که با ایجاد فشار و نیروی کمتر روی دندان ها به کاهش درد و ناراحتی حین درمان کمک کرده، باعث حفظ سلامت دندان ها شده، تعداد مراجعات به متخصص ارتودنسی در حین دوره درمانی را کاهش داده و در نهایت، هزینه مناسبی را در کنار نتایج عالی و فوق العاده ای که دارد، ارائه می دهد که تمامی این موارد بسیار پر اهمیت هستند.

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *