با یک لبخند زیبا هر دری به روی انسان گشاده خواهد شد.

خیابان شریعتی،بین میرداماد و ظفر بالاتر از مترو شریعتی،خیابان مینا

تلفن تماس : ۲۶۴۲۱۷۲۸

شباهتها و تفاوتهای لمینت و لومینیرز

لمینت که به آن ونیر پورسلین نیز گفته می‌شود، اغلب با لومینیرز اشتباه گرفته می‌شود چون هر دو روش ترمیمی بسیار شبیه به هم هستند اما تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند که باعث می‌شود کاربردهای آنها تفاوت داشته باشد. لومینیرز در واقع ونیر بسیار نازک است که ضخامت آن کمتر از ونیر معمولی می‌باشد.

لمینت و لومینیرز هر دو در دندانپزشکی زیبایی برای اصلاح نقایص دندان مورد استفاده قرار می‌گیرند. تفاوت این دو ونیر باعث شده است روش درمان آنها با هم تفاوت داشته باشد چرا که لومینیرز ساختار دندان را تغییر نمی‌دهد بنابراین غیر تهاجمی محسوب می‌شود. هر یک از این روش‌ها برای شرایط خاصی گزینه بهتر محسوب می‌شوند.

 

لمینت بهتر است یا لومینیرز؟

پیش از تصمیم ‌گیری برای انتخاب روش درمانی، باید در مورد معایب و مزایای هر روش و تفاوت‌های آن‌ها اطلاعات کافی داشته باشید. بهتر است پیش از این کار با دندانپزشک مشورت کنید. از آنجایی که شرایط هر فرد از جمله وضعیت دندان‌ها و لثه او با دیگری تفاوت دارد باید به دنبال بهتر راه‌ حل اختصاصی برای خود باشید.

لمینت و لومینیرز هر دو برای ترمیم سطح خارجی دندان آسیب دیده و تقویت آن استفاده می‌شوند. همچنین در صورتی که می‌خواهید طول تاج دندان را بیشتر کنید می‌توانید از آن روش استفاده کنید. برای زیبایی پر شدگی دندان که رنگ آن تغییر یافته است و ظاهر نامطلوبی دارد و یا بستن فاصله بین دندان‌ها نیز از ونیر استفاده می‌شود. اگر چه معمولا با درمان ارتودنسی باید فاصله بین دندان‌ها بسته شود اما در شرایطی که فاصله ناچیز بوده و یا مشکلات ارتودنسی دیگری وجود نداشته باشد و یا در صورتی که می‌خواهید فورا به نتیجه برسید می‌توانید از این روش استفاده کنید.

شباهت‌های لمینت و لومینیرز

·         هر دو روش برای زیبایی ظاهری دندان‌ها و اصلاح کجی و ناهمراستایی جزئی آنها استفاده می‌شوند

·         هر دو روش می‌توانند دندان‌ها را سفیدتر و لبخند را درخشان‌تر کنند

·         هر دو روش می‌توانند ترک‌ خوردگی، لب پر شدگی و شکستگی دندان را پنهان نمایند

·         هر دو روش می‌توانند برای بستن فاصله بین دندان‌ها استفاده شوند

·         هر دو روش راحت بوده و ظاهر کاملاً طبیعی دارند

·         هر دو از یک لایه نازک پورسلین (چینی) ساخته می‌شوند

·         لمینت و لومینیرز، ترمیمهایی با دوام و محکم هستند و مراقبت از آنها آسان است

·         جنس هر دو به گونه ‌ای است که در مقابل تغییر رنگ و لکه مقاوم هستند

·         هر دو گزینه به صورت اختصاصی برای بیمار ساخته می‌شوند

·         هزینه لمینت و لومینیرز نزدیک به هم هست

تفاوت‌های لمینت و لومینیرز

لمینت یا ونیر معمولی تهاجمی‌تر محسوب می‌شود چون برای چسباندن آن به دندان باید بخشی از مینای دندان برداشته شده و دندان آماده‌ سازی شود. این کار برای این است که دندان حجیم‌ و بزرگ نشود. معمولاً به اندازه قطر پوسته ونیر، دندان تراشیده می‌شود. به مقدار حدود ۰٫۵ میلی‌متر (کمی بیشتر یا کمتر) است. پس از این که دندان تراشیده شد، تا زمانی که ونیر بر روی آن چسبانده شود بدون محافظت می‌ماند بنابراین ممکن است بسته به شرایط دندانپزشک توصیه کند از ونیر موقتی استفاده شود. همچنین به علت تراشیده شدن دندان این درمان قابل بازگشت نیست. به این معنی که دیگر نمی‌توانید لمینت را بردارید و در صورتی که در آینده بخواهید آن را عوض کنید باید لمینت یا روکش به جای آن بگذارید. برای لمینت کردن دندان دو جلسه لازم است.

 

از آنجایی‌ که لومینیرز در واقع ونیر بسیار نازک است، برای چسباندن آن به دندان نیازی به تراشیدن دندان و آماده سازی آن وجود ندارد. بنابراین ساختار دندان دست ‌نخورده باقی می‌ماند. مزیت آن قابل بازگشت بودن لومینیرز است. بیمارانی که به دنبال راه حل کم تهاجمی تر هستند این روش را ترجیح می‌دهند. لومینیرز با وجود ضخامت بسیار کم استحکام و مقاومت کافی دارد. اما باید در نظر داشته باشید از آنجایی ‌که این ونیر بسیار نازک است، ممکن است برخی از معایب شدیدتر دندان را نتوانید با آن بپوشانید.

از آنجایی که در این روش دندان تراشیده نمی‌شود ممکن است دندان لومینیرز شده کمی حجیم‌تر از دندان لمینت شده احساس شود.

لومینیرز سریع تر از ونیر کار می‌شود چون نیازی به تراشیدن دندان و جود ندارد.

 

https://www.dentalfind.com/article/porcelain-veneers/the-difference-between-porcelain-veneers-and-lumineers

https://www.wilkdental.com/lumineers-vs-veneers/

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *