با یک لبخند زیبا هر دری به روی انسان گشاده خواهد شد.

خیابان شریعتی،بین میرداماد و ظفر بالاتر از مترو شریعتی،خیابان مینا

تلفن تماس : ۲۶۴۲۱۷۲۸

عصب کشی یا درمان ریشه دندان چگونه انجام میشود؟

عصب کشی یا درمان ریشه دندان چگونه انجام میشود؟

عصب کشی یا درمان ریشه دندان چگونه انجام میشود؟

اگر دندانتان نیاز به درمان ریشه (root canal) یا همان عصب کشی دارد، شما تنها نیستید. هر ساله میلیونها دندان تحت درمان ریشه قرار میگیرند و با این روش نجات پیدا میکنند. در داخل دندان در زیر لایه سفید رنگ مینا لایه سختی به نام عاج قرار دارد.

در زیر عاج و در مرکز دندان بافتهای نرم حاوی رگهای خونی و عصبها قرار دارد که به آن پالپ گفته میشود. پالپ بخش زنده دندان است و به رشد ریشه دندان (در دوران رشد) کمک میکند.

در دندانی که کاملا رشد یافته است برای زنده ماندن دیگر نیازی به پالپ نیست و بدون پالپ نیز میتوان دندان را حفظ کرد چون دندان از طریق بافتهای پیرامون تغذیه رسانی میشود. عصب کشی امروزه بدون درد و خیلی آسان ظرف یک یا دو جلسه (بستگی به وضعیت دندان و شرایط شما دارد) انجام میشود.

نجات دندان طبیعی با عصب کشی مزایای زیادی دارد از جمله: جویدن به صورت مناسب انجام میشود، حس طبیعی در دهان وجود دارد، ظاهر دهان و لبخند و ساختار صورت طبیعی است، از دندانهای دیگر در مقابل ساییدگی زیاد یا فشار زیاد محافظت میشود.

مراحل عصب کشی و ترمیم دندان به ترتیب از چپ به راست

چگونه عصب کشی دندان را نجات میدهد؟

عصب کشی زمانی انجام میشود که داخل دندان دچار التهاب و عفونت شده است. التهاب یا عفونت به دلایل مختلف بروز میکند از جمله پوسیدگی عمیق دندان، درمانهای دندانپزشکی مکرر، شکستن روکش دندان و ترک خوردن یا لب پر شدن دندان.

به علاوه وارد آمدن ضربه به دندان ممکن است هیچ ترک یا شکستگی قابل مشاهده ای در دندان ایجاد نکند اما به پالپ دندان صدمه بزند. التهاب یا عفونت پالپ دندان در صورتی که درمان نشود باعث ایجاد درد یا آبسه میشود.

در عصب کشی پالپ عفونی برداشته میشود و داخل دندان به طور کامل تمیز و ضد عفونی میگردد. سپس فضای خالی با مواد لاستیکی مانندی به نام گوتاپرچا (gutta-percha) مهر و موم میگردد. سپس دندان با مواد پر کننده دندان یا روکش ترمیم میشود. پس از ترمیم دندان همانند دندانهای دیگر قابل استفاده خواهد بود.

با کمک درمان ریشه میتوانید لبخند طبیعی و زیبای خود را حفظ کنید و بدون محدودیتی غذاهایی را که پیش از این میتوانستید بجوید را استفاده کنید. در صورت مراقبت مناسب نتایج درمان دائمی خواهد بود.

http://www.aae.org/patients/treatments-and-procedures/root-canals/root-canals.aspx

 

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *