با یک لبخند زیبا هر دری به روی انسان گشاده خواهد شد.

خیابان شریعتی،بین میرداماد و ظفر بالاتر از مترو شریعتی،خیابان مینا

تلفن تماس : ۲۶۴۲۱۷۲۸

علائم پوسیدگی دندان

علائم پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان شامل آسیب سطح دندان یا مینای دندان است. این اتفاق زمانی رخ می دهد که باکتری های موجود در دهان اسیدهایی تولید می کنند که به مینای دندان آسیب می رسانند. پوسیدگی دندان می تواند منجر به ایجاد حفره یا سوراخ های بسیار ریز بر روی دندان شود. حفره و پوسیدگی از جمله مشکلات شایع بهداشتی به ویژه در کودکان، نوجوانان و بزرگسالان در جهان است.

در صورت عدم درمان، حفره ها بزرگتر شده و لایه های عمیق دندان را تحت تاثیر قرار می دهند. آنها می توانند منجر به دندان درد، عفونت و از دست دادن دندان شوند. مراجعات منظم دندانپزشکی و عادات خوب مسواک زدن و نخ دندان بهترین روش محافظتی در برابر پوسیدگی و ایجاد حفره در دندان ها است.

علائم پوسیدگی دندان

علائم و نشانه های پوسیدگی بسته به وسعت و موقعیت آنها، متفاوت است. پوسیدگی در مراحل اولیه ممکن است علائمی ایجاد نکند اما با پیشرفت آن، علائم و نشانه هایی مانند موارد زیر ظاهر می شوند:

 • دندان درد که ممکن است به صورت خود به خودی و بدون هیچ دلیل مشخصی رخ دهد.
 • حساسیت دندان
 • درد خفیف تا شدید هنگام خوردن یا نوشیدن مواد شیرین، گرم یا سرد
 • سوراخ یا حفره های قابل مشاهده بر روی دندان
 • لکه های قهوه ای، سیاه یا سفید و روی سطح دندان
 • وجود درد در هنگام جویدن

روند پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان با گذشت زمان منجر به ایجاد حفره بر روی دندان ها می شود. مراحل پوسیدگی دندان و ایجاد حفره بر روی آن، عبارتند از:

تشکیل پلاک

پلاک دندان یک ماده چسبناک شفاف است که دندان ها را می پوشاند. این مواد در اثر خوردن مقادیر زیاد قند و مواد نشاسته ای و عدم تمیز کردن مناسب دندان ها ایجاد می شود. زمانی که قندها و نشاسته های موجود در مواد خوراکی از روی دندان ها پاک نشوند، باکتری ها به سرعت از آنها تغذیه کرده و تولید پلاک می کنند. پلاکی که بر روی دندان ها ایجاد می شوند، می توانند در زیر یا بالای خط لثه به صورت تارتار سخت شوند. تارتار حذف پلاک را دشوارتر می ‌کند و باعث ایجاد سپر برای باکتری‌ ها می‌ شود.

حملات پلاک

اسیدهای موجود در پلاک، مواد معدنی موجود در مینای دندان را از بین می برد. این فرسایش باعث ایجاد روزنه های کوچک یا سوراخ هایی در مینای دندان می شود. زمانی که مینای دندان دچار فرسایش شود، باکتری ها و اسیدها می توانند به لایه ی بعدی دندان که عاج نام دارد، برسند. عاج، نرمتر از مینای دندان بوده و در برابر اسید مقاومت کمتری دارد. علاوه بر این، عاج دندان دارای لوله های ریزی است که مستقیماً به عصب دندان متصل شده و باعث ایجاد حساسیت می شود.

ادامه روند تخریب

زمانی که پوسیدگی دندان ایجاد شود، باکتری ها و اسید به روند تخریب دندان ادامه داده و در کنار پالپ دندان که شامل اعصاب و عروق خونی است، حرکت می کنند. پالپ دندان به دلیل آلودگی باکتری ها، متورم و تحریک می شود. از آنجا که فضایی برای ورم در داخل دندان وجود ندارد، عصب تحت فشار قرار گرفته و باعث درد می شود. ناراحتی ناشی از درد و تورم حتی می تواند در خارج از ریشه دندان گسترش یافته و به استخوان برسد.

ایجاد آبسه

افزایش التهاب در دندان می‌ تواند منجر به تشکیل یک جیب چرکی در پایین دندان شود که به آن آبسه گفته می‌ شود. آبسه دندان می تواند باعث درد شدید شود که این درد ممکن است به فک گسترش یابد. سایر علائم آبسه شامل تورم‌ لثه، صورت یا فک، تب و تورم غدد لنفاوی گردن است. آبسه دندان نیاز به درمان سریع دارد. زیرا عفونت می تواند به استخوان های فک و همچنین سایر نواحی سر و گردن گسترش یابد. در برخی از موارد، درمان ممکن است شامل خارج کردن دندان آسیب دیده باشد.

عوامل خطرزای پوسیدگی دندان

دندان ها همواره در معرض پوسیدگی قرار دارند اما عوامل زیر می توانند خطر ابتلا به آن را افزایش دهند:

محل قرار گیری دندان

پوسیدگی اغلب در دندان‌های مولر و پرمولر که در ناحیه انتهایی دهان قرار دارند، رخ می دهد. این دندان ها دارای شیارها، چاله ها، برآمدگی ها و ریشه های متعددی هستند که موجب به دام افتادن ذرات غذایی در آنها می‌ شود. در نتیجه، تمیز کردن آنها دشوارتر از دندان های پیشین است.

مصرف غذاها و نوشیدنی های خاص

برخی از مواد غذایی خاص برای مدت زمان طولانی به دندان ها می چسبند. خوراکی هایی مانند شیر، بستنی، عسل، شکر، نوشابه، میوه های خشک، کیک، کلوچه، آبنبات، غلات خشک و چیپس نسبت به غذاهای دیگری که به راحتی با بزاق شسته می شوند، خطر پوسیدگی دندان را افزایش می دهند.

مصرف مکرر میان وعده ها

مصرف مرتب میان وعده ها یا نوشیدنی های شیرین، موجب تغذیه بیشتر باکتری های دهان و در نتیجه تولید اسیدهایی می شود که به دندان ها حمله کرده و موجب فرسایش آنها می شوند. علاوه بر این، نوشیدن نوشابه یا سایر نوشیدنی های اسیدی در طول روز به ایجاد یک حمام اسیدی مداوم بر روی دندان ها کمک می کند.

تغذیه نوزاد در هنگام خواب

زمانی که به نوزادان در هنگام خواب بطری های پر شده از شیر، شیر خشک، آبمیوه یا سایر مایعات حاوی شکر داده می شود، این نوشیدنی ها به مدت زمان طولانی بر روی دندان ها باقی مانده و باکتری های عامل پوسیدگی را تغذیه می‌ کنند. این آسیب اغلب پوسیدگی دندان کودک ناشی از بطری شیشه شیر نامیده می شود.

مسواک زدن ناکافی

اگر بلافاصله پس از خوردن و آشامیدن خوراکی ها، دندان ها تمیز نشوند، پلاک به سرعت تشکیل شده و ممکن است اولین مراحل پوسیدگی دندان را آغاز کند.

عدم دریافت مقدار کافی فلوراید

فلوراید یک ماده معدنی طبیعی است که از پوسیدگی جلوگیری کرده و حتی می تواند مراحل اولیه آسیب دندان را معکوس نماید. فلوراید به دلیل فوایدی که برای دندان ها دار،د به بسیاری از منابع عمومی آب اضافه می شود. همچنین فلوراید یک ماده اصلی در خمیردندان و شوینده های دهان است.

عامل سن

پوسیدگی دندان و ایجاد حفره در کودکان و نوجوانان بسیار شایع است. علاوه بر این، افراد مسن نیز در معرض خطر بیشتری برای پوسیدگی قرار دارند. با گذشت زمان دندان ها ممکن است ساییده شده و لثه ها عقب بروند. در نتیجه دندان ها در برابر پوسیدگی ریشه آسیب ‌پذیر می شوند. علاوه بر این، افراد مسن ممکن است از داروهایی استفاده کنند که جریان بزاق را کاهش داده و خطر پوسیدگی را افزایش می دهند.

خشکی دهان

خشکی دهان به دلیل کمبود بزاق ایجاد می شود. بزاق می تواند از طریق شستن غذا و پلاک دندان، از پوسیدگی دندان ها جلوگیری کند. عواملی مانند مصرف برخی از داروهای خاص، ابتلا به برخی از بیماری ها، تابش اشعه به سر یا گردن و برخی از داروهای شیمی درمانی می ‌توانند تولید بزاق را کاهش داده و خطر ایجاد حفره را افزایش دهند.

پرکردگی های قدیمی دندان

با گذشت زمان، پرکردگی های دندان ضعیف شده و شروع به خراب شدن یا ایجاد لبه های ناهموار می کنند. این امر موجب تجمع آسان پلاک ها و سخت شدن آنها در لابه لای لبه ها و شیارهای پرکردگی ها می شود.

رفلاکس اسید معده

رفلاکس معده می تواند باعث جاری شدن اسید معده در دهان شود. ورود اسید معده به دهان مینای دندان را از بین برده و باعث آسیب قابل توجه به دندان ها می شود. آسیب مینا، عاج دندان را در معرض حمله باکتری ها و پوسیدگی دندان قرار می دهد.

اختلالات اشتها

بی اشتهایی و پرخوری می تواند منجر به فرسایش و حفره دندان شود. علاوه بر این، اختلالات خوردن می‌ تواند در تولید بزاق اختلال ایجاد کند.

عوارض ناشی از پوسیدگی دندان

حفره و پوسیدگی دندان حتی برای کودکانی که دندان های دائمی آنها رشد نکرده، می ‌تواند عوارض جدی و پایداری ایجاد کنند. رایج ترین عوارض پوسیدگی دندان شامل موارد زیر است:

 • درد
 • آبسه دندان
 • تورم یا چرک در اطراف دندان
 • آسیب دیدگی یا شکستگی دندان ها
 • مشکلات جویدن
 • تغییر موقعیت دندان ها پس از از دست دادن دندان

در صورت پوسیدگی شدید، موارد زیر ممکن است رخ دهند:

 • دردی که باعث ایجاد اختلال در زندگی روزمره می شود
 • کاهش وزن یا مشکلات تغذیه ای ناشی از خوردن یا جویدن دردناک یا دشوار
 • از دست دادن دندان که باعث کاهش اعتماد به نفس می شود.

روش های درمانی پوسیدگی دندان

روش های درمانی مختلفی برای پوسیدگی دندان و حفره وجود دارد. انتخاب نوع درمان به شرایط پوسیدگی و سطح آن بستگی دارد. روش های درمان پوسیدگی شامل موارد زیر هستند:

 • درمان های فلوراید: اگر پوسیدگی دندان در مراحل اولیه باشد، درمان با فلوراید می ‌تواند به مینای دندان کمک کرده تا خود را ترمیم کند.
 • پر کردن دندان: اگر حفره ناشی از پوسیدگی شدید نباشد، دندانپزشک بافت پوسیده دندان را برداشته و سپس دندان را با مواد پرکننده ترمیم می کند.
 • عصب کشی: اگر آسیب به دندان و یا عفونت به پالپ گسترش یابد، ممکن است به درمان کانال ریشه نیاز باشد. در این شرایط پزشک پالپ پوسیده را خارج کرده و داخل دندان و ریشه را تمیز می کند. در مرحله بعد دندان با مواد پاک کننده موقتی پر می شود. سپس دندان به صورت دائمی پر می شود.
 • کشیدن دندان: در شدیدترین موارد، زمانی که آسیب به پالپ قابل درمان نباشد، دندانپزشک ممکن است دندان را خارج کند. در چنین شرایطی برای جایگزینی دندان از دست رفته از بریج یا ایمپلنت استفاده می شود. در غیر این صورت، دندان های کناری ممکن است حرکت کرده و تغییر موقعیت دهند.

پیشگیری از پوسیدگی دندان

رعایت بهداشت دهان و دندان می‌ تواند در جلوگیری از پوسیدگی دندان موثر باشد. روش های پیشگیری از ایجاد پوسیدگی و حفره دندان شامل موارد زیر هستند:

 • مسواک زدن با خمیردندان های حاوی فلوراید بلافاصله پس از خوردن یا نوشیدن: برای پیشگیری از ایجاد پوسیدگی، دندان ها را حداقل دو بار در روز و به طور مناسب بعد از خوردن یا آشامیدن با استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید. علاوه بر این، برای تمیز کردن بین دندان ها از نخ دندان یا از تمیز کننده های بین دندانی استفاده کنید.
 • استفاده از دهانشویه: اگر دندانپزشک تشخیص دهد که برخی از دندان ها در معرض خطر ایجاد حفره قرار دارند، ممکن است استفاده از دهانشویه حاوی فلوراید را توصیه کند.
 • به طور مرتب جلسات دندانپزشکی را دنبال کنید: تمیز کردن دندان ها و معاینات منظم دهان و دندان می تواند از بروز مشکلات دندان جلوگیری کند.
 • استفاده از درزگیرهای دندان: سیلانت یک پوشش پلاستیکی محافظ است که بر روی سطح جویدن دندان های پشتی اعمال می شود. سیلانت می تواند شیارهایی را که موجب تجمع مواد غذایی بر روی آنها می شود، پر کرده و از مینای دندان در برابر پلاک و اسید محافظت کند.
 • از مصرف مکرر میان وعده ها خودداری کنید: نوشیدن مایعات دیگر غیر از آب به تولید اسیدها توسط باکتری های موجود در دهان کمک می کند. این امر می ‌تواند به مینای دندان آسیب برساند. مصرف مکرر میان وعده ها یا نوشیدنی ها در طول روز، دندان ها را در معرض حمله دائم باکتری ها قرار می دهد.
 • رژیم غذایی سالمی را دنبال کنید: بعضی از غذاها و نوشیدنی ها برای دندان ها سالم تر هستند. توصیه می ‌شود که از مصرف غذاهایی که به مدت طولانی در شیارها و چاله های دندان گیر می کنند، خودداری کرده یا بعد از خوردن آنها، سریعا مسواک بزنید.
 • درمان های فلوراید را در نظر بگیرید: دندانپزشک ممکن است درمان های دوره ای با فلوراید را توصیه کند. اگر خطر پوسیدگی دندان بسیار زیاد باشد، پزشک ممکن است سینی های سفارشی متناسب با دندان ها را برای استفاده از فلوراید تجویز کند.
 • استفاده از درمان های ضد باکتری: در مواردی که دندان‌ ها در معرض پوسیدگی و آسیب پذیری قرار دارند، مانند ابتلا به بیماری های خاص، پزشک ممکن است شستشوی دهان با شوینده های آنتی باکتریال ویژه را برای کمک به کاهش باکتری های مضر در دهان توصیه کند.

https://medlineplus.gov/toothdecay.html#:~:text=Tooth%20decay%20is%20damage%20to,infection%2C%20and%20even%20tooth%20loss.

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cavities/symptoms-causes/syc-20352892

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *