با یک لبخند زیبا هر دری به روی انسان گشاده خواهد شد.

خیابان شریعتی،بین میرداماد و ظفر بالاتر از مترو شریعتی،خیابان مینا

تلفن تماس : ۲۶۴۲۱۷۲۸

مشکلات ناشی از تراز نامناسب دندان ها

مشکلات ناشی از تراز نامناسب دندان ها

در حالی که درمان ارتودنسی می تواند ظاهر دندان ها را بهبود بخشد، اما فواید دندان های مرتب فراتر از اهداف زیبایی است. تراز صحیح دندان ها بر روی سلامت کلی دهان و دندان تاثیر گذار است. نامرتب بودن دندان ها به عنوان مال اکلوژن شناخته می شود.

در حالت ایده ‌آل، دندان ها بدون هرگونه فاصله، شلوغی یا بایت، در داخل دهان قرار می گیرند. با این حال، در صورت بروز یکی از این شرایط، دندان ها نمی توانند عملکرد بهینه داشته باشند. در نتیجه سلامت دهان و دندان در معرض خطر قرار می گیرد.

متداول ترین انواع مال اکلوژن شامل موارد زیر است:

  • شلوغی دندان ها :

زمانی که فضای کافی برای رشد صحیح دندان ها وجود نداشته باشد، ازدحام و شلوغی دهان منجر به کج شدن دندان ها می شود.

  • آندربایت :

در این شرایط فک و دندان های پایین جلوتر از دندان های فوقانی قرار می گیرند. این امر باعث می شود دندان های پایین در مقابل دندان های فوقانی قرار گیرند.

  • اوربایت :

در این شرایط دندان های جلویی فوقانی، دندان های جلویی تحتانی را به طور کامل می پوشانند. این امر باعث می شود که دندان های جلویی فک پایین به سقف دهان آسیب برسانند.

  • کراس بایت :

در این شرایط یک یا چند دندان فک بالا در داخل دندان های پایین قرار می گیرند.

  • اپن بایت :

در این شرایط فضای زیادی بین دندان های بالا و پایین وجود دارد.

نامرتب بودن دندان ها را می ‌توان در سنین نوجوانی تشخیص داد. بنابراین درمان زودهنگام ممکن است از بروز مشکلات مزمن دندان جلوگیری کند. با این حال، متخصصان ارتودنسی می توانند مشکلات دهان و دندان را در بزرگسالان نیز درمان کنند.

تاثیر دندان های نامرتب بر سلامت دهان و دندان

بیماری لثه و پوسیدگی دندان

در صورت شلوغی دندان، خطر ابتلا به بیماری لثه و پوسیدگی دندان افزایش می یابد. پوسیدگی دندان زمانی رخ می ‌دهد که باکتری ها را بر روی دندان ها جمع شده و لایه خارجی دندان را از بین ببرند. با بروز پوسیدگی، تحریک لثه باعث عقب رفتن آن از سطح دندان می شود. این امر می ‌تواند دندان ‌ها در معرض باکتری های مضر بیشتری قرار داده و منجر به حفره شود.

با استفاده از مسواک و نخ دندان منظم، می توان باکتری ها را از بین برد. با این حال، زمانی که فاصله مناسب بین دندان ها وجود نداشته باشد، مسواک زدن و نخ دندان دشوار می شود. این امر احتمال پوسیدگی دندان یا التهاب لثه را افزایش می دهد.

التهاب لثه شامل التهاب بخشی از لثه است که با دندان در تماس است. در صورت عدم درمان، التهاب لثه می ‌تواند به یک بیماری جدی تر به عنوان بیماری پریودنتال یا بیماری لثه تبدیل شود. بیماری لثه می ‌تواند استخوانی را که از از دندان ها حمایت می کند، تخریب کرده و در نهایت باعث از بین رفتن دندان شود.

در مواردی که دندان ها تحت تاثیر قرار می گیرند، عفونت ممکن است رخ دهد. مطالعات نشان می دهند که باکتری های ایجاد کننده بیماری لثه با سایر مشکلات جدی پزشکی مانند بیماری قلبی، سکته مغزی، دیابت نوع ۲، عفونت‌های تنفسی، پوکی استخوان، زوال عقل و سرطان در ارتباط است.

اختلالات گفتاری

لب ها، گونه ‌ها، زبان، فک و دندان ها هنگام صحبت کردن با یکدیگر عمل می کنند. اگر استخوان فک خیلی کوچک باشد و ازدحام دندانی وجود داشته باشد، زبان فضای کمتری برای حرکت داشته که این امر می‌ تواند بر گفتار تاثیر گذار باشد. دندان های کج، پیچ خورده یا دندان هایی که بر روی هم قرار گرفته ‌اند، تلفظ بعضی کلمات یا اصوات را دشوار می کنند. شاخص های مشکلات گفتاری مربوط به نامرتبی دندان ها شامل شلی زبان یا صوت در هنگام تلفظ برخی از اصوات یا تلفظ اشتباه کلمات است.

درد فک و سر

نامرتب بودن دندان ها می تواند فشار اضافی بیشتری به دهان و مفاصل وارد کند. با گذشت زمان، استرس اضافه می تواند باعث تحریک و التهاب مفاصل فک شود که این امر منجر به اختلال مفصل گیجگاهی فکی می شود. این وضعیت باعث درد صورت به ویژه هنگام جویدن، صحبت کردن یا باز کردن دهان می شود. درصورت ابتلا به اختلال مفصل گیجگاهی فکی ممکن است هنگام بستن دهان، دندان های بالا و پایین تراز مناسبی نداشته باشند. این وضعیت می‌ تواند حرکت فک و یا باز کردن کامل دهان را دشوار کند. همچنین تراز نامناسب دندان ها و فک می تواند موجب سردرد یا میگیرن، اسپاسم عضلات و درد در صورت، گردن، پشت و گوش شود.

مشکل در غذا خوردن

مال اکلوژن همچنین می تواند جویدن غذا را با مشکل روبرو کند. بسیاری از بیماران مبتلا به بد شکلی شدید دندان قادر به گاز گرفتن یا جویدن نیستند. افرادی که ناهنجاری های قابل توجه در بایت ندارند، این فرایند به صورت خودکار و بدون مشکل انجام می شود. اما در افرادی که مبتلا به بایت شدید هستند ممکن است خوردن برخی از غذاها، دشوار یا حتی غیر ممکن باشد.

تراز بندی مناسب دندان ‌ها همچنین می‌ تواند مانع از گاز گرفتگی زبان یا گونه شود. زیرا در صورت ابتلا به مشکلات فک و دندان احتمال گاز گرفتن نواحی داخلی دهان بیشتر است. علاوه بر این، سایش مکرر دندان ها در اثر شلوغی می تواند باعث درد و ناراحتی قابل توجه و در برخی از موارد عفونت شود.

تنفس دشوار و بیماری هالیتوز

برخی از انواع مال اکلوژن ها با آپنه انسدادی خواب در ارتباط هستند که ناشی از انسداد فیزیکی مجاری هوایی است. این می ‌تواند باعث کاهش جریان هوا در هنگام تنفس یا قطع کامل آن شود. در نتیجه اکسیژن به میزان بالقوه خطرناک کاهش می یابد. شکل دهان، گلو و زبان می تواند به پیشرفت این بیماری کمک کند. در برخی موارد فک نامناسب می تواند موجب انسداد راه‌ های تنفسی در بافت ‌های دهان و ایجاد انسداد شود .

علاوه بر این، عدم تطابق نیز باعث ایجاد بوی بد دهان می شود. اگرچه بوی بد دهان یک وضعیت خطرناک به شمار نمی رود، اما شرم آور است. در حالی که بسیاری از افراد تصور می کنند که بوی بد دهان به دلیل عادات بهداشتی ضعیف دهان و دندان ایجاد می شود، با این حال تعدادی از عوامل از جمله نامرتب بودن دندان ها نیز می‌ توانند در ایجاد آن نقش داشته باشند.

بوی بد دهان از نظر پزشکی به عنوان هالیتوز شناخته می شود و در اثر تجمع باکتری ها در اطراف دندان ها، لثه ها و روی زبان ایجاد می شود. این باکتری ها در صورت شلوغی یا کج بودن دندان ها، به دام افتاده و به دلیل دشواری مسواک زدن یا نخ دندان به خوبی از بین نمی روند.

چگونه درمان ارتودنسی به تراز مناسب دندان ها کمک می کند؟

درمان ارتودنسی می ‌تواند به حل مشکلاتی مانند دندان قروچه و فشردن فک که از عوامل اصلی اختلال مفصل گیجگاهی فکی هستند، کمک کند. براکت ها می توانند در کاهش خطر ابتلا به بیماری لثه و هالیتوز موثر باشند. زیرا آنها به تراز مناسب دندان ها کمک می ‌کنند. در واقع تراز مناسب دندان ها، مسواک زدن و نخ دندان را راحت ‌تر می ‌کند. این امر می‌ تواند از تجمع پلاک ها و باکتری ها جلوگیری کند.

https://orthodonticassoc.com/oral-health/why-alignment-matters/

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *