با یک لبخند زیبا هر دری به روی انسان گشاده خواهد شد.

خیابان شریعتی،بین میرداماد و ظفر بالاتر از مترو شریعتی،خیابان مینا

تلفن تماس : ۲۶۴۲۱۷۲۸

ناهنجاری کراس بایت و در مان آن با ارتودنسی

زمانی که دندان های بالا و پایین فرد تراز نباشند و یک و یا چند دندان وضع درستی نداشته باشند فرد ناهنجاری کراس بایت خواهد داشت . کراس بایت دارای انواع بسیار زیادی است و تشخیص این ناهنجاری بسیار سخت است . در ادامه این مطلب به بررسی انواع کراس بایت و روش های درمانی آن می پردازیم .

انواع کراس بایت

به صورت کلی سه نوع کراس بایت داریم که دو مورد از آن ها بسیار شایع است و یک نوع از آن ها کمیاب است . انواع کراس بایت عبارتند از :

 • کراس بایت خلفی : این کراس بایت در انتهای دهان اتفاق می افتد به این صورت که دندان های عقبی فک بالا پشت دندان های پایین قرار می گیرند .
 • کراس بایت قدامی : این نوع از کراس بایت در جلوی دهان اتفاق می افتد به این صورت که دندان های جلویی فک بالا از دندان های پایین عقب ترند .
 • کراس بایت گونه ای : این کراس بایت بسیار کمیاب است و شدت آن نیز از دو مورد قبلی بسیار بیش تر است . این ناهنجاری به این صورت است که دندان های یک طرف به گونه نزدیک تر است و به خوبی روی دندان های دیگر قرار نمی گیرد .

علت وقوع کراس بایت

اغلب کراس بایت در کودکان به دلیل استفاده بسیار طولانی از پستانک و یا مکیدن انگشت صورت می گیرد . استخوان های کودکان در حال رشد است و به همین دلیل هم در برابر نیروهای خارجی حساسیت بسیار زیادی دارند . حال اگر این نیرو به صورت مداوم به دندان ها وارد شود دندان ها به مرور زمان تغییر شکل می دهد . همین عادت های نادرست باعث ناهنجاری های بسیار زیادی اعم از کام بالا ، اپن بایت و … می شود .

اگر از این عادت ها در سنین پایین جلوگیری شود می توان از این ناهنجاری ها نیز پیشگیری کرد . به صورت کلی مکیدن انگشت باعث می شود تا دندان ها ترتیب درستی نداشته باشند و هم چنین باعث می شود تا سقف دهان نیز باریک تر شود . علاوه بر این باید والدین توجه داشته باشند که دندان های شیری کودک را در زمان مناسب بکشند تا بتوانند دندان های دائمی در جای درست خود قرار بگیرند به این ترتیب از همه این ناهنجاری ها جلوگیری خواهد شد . البته باید بدانید بسیاری از کراس بایت ها نیز غیر قابل پیشگیری اند و اما باید به سرعت درمان شوند .

کراس بایت چه عوارضی برای بیمار خواهد داشت ؟

 • تقارن نداشتن صورت : کراس بایت باعث نامرتب بودن دندان ها و هم چنین متناسب نبودن فک می شود که همه این ها باعث می شود تا صورت فرد تقارن درستی نداشته باشد و درنهایت نیز فرد لبخند زیبایی نخواهد داشت .
 • اختلال در مفصل گیجگاهی فکی : در این ناهنجاری دندان ها دچار انحراف هستند وهمین باعث می شود تا فشار بیش تری به مفصل گیجگاهی فک وارد شود و فرد دچار اختلال می شود . همه این ها باعث می شود تا فرد در هنگام جویدن احساس درد کند .
 • اختلال در گفتار : افرادی که از این اختلال رنج می برند بعضی از کلمات و حروف را نمی توانند به خوبی تلفظ کنند.
 • ساییدن مینای دندان : در این ناهنجاری دندان ها به درستی روی هم قرار نگرفته اند و همین نیز باعث می شود تا مینای دندان دچار سایش شود .
 • تحلیل رفتن لثه : این ناهنجاری روی لثه و فک فشار وارد می کند و این فشار اگر در مدت زمان طولانی روی لثه و فک ایجاد شود باعث می شود تا خط لثه از حد عادی پایین تر آید .

درمان کراس بایت

در سنین پایین تر چون هنوز دندان ها و فک بیمار در حال رشد است امکان درمان با استفاده از ارتودنسی وجود دارد و ارتودنسی می تواند رشد فک را تا حد بسیار زیادی کنترل کند . به این ترتیب دندان ها در موقعیت اصلی خود قرار می گیرند و کسانی که برای درمان این بیماری در بزرگسالی اقدام می کنند تنها در صورت این که ناهنجاری آن ها از نوع خفیف باشد می توانند برای درمان از بریس و یا سایر درمان های ارتودنسی استفاده کرد. اگر کراس بایت شدت بیش تری داشته باشد برای درمان آن باید از جراحی کمک گرفت . درمان کراس بایت انواع زیادی دارد که عبارتند از :

 • بریس : بریس دندان های بالایی و پایینی را حرکت می دهد و همین باعث می شود تا در جای درست خود قرار بگیرند به این ترتیب این ناهنجاری درمان خواهد شد . این روش برای کودکان و بزرگسالان می تواند استفاده شود .
 • وسیع کننده کام : از روش های درمان کراس بایت می توان به استفاده از وسیع کننده های کام اشاره کرد . با بهره گیری از این وسیله می توان اندازه کام بالا را بیش تر کرد . وسیع کننده ها به دو دسته وسیع کننده های ثابت و متحرک تقسیم می شوند . وسیع کننده های ثابت به دندان مولر وصل می شوند و با استفاده از یک کلید خاص توسعه می یابند . البته وسیع کننده های متحرک در کام بالا قرار می گیرند و شب ها باید از آن استفاده کرد . توسعه دهنده های متحرک تنها برای آن دسته از افرادی مناسب است که به اصلاح کمی نیاز دارند.
 • هدگیر: هدگیرها روی سر قرار می گیرند و با استفاده از سیم به دندان ها وصل شوند .نیرویی که از طرف هدگیر به دندان ها وارد می شود باعث کم شدن و بیش تر شدن رشد فک در طی زمان می شود . این روش برای کودکان و نوجوانان مناسب است .
 • کشیدن دندان : برای درمان گاهی متخصص تصمیم می گیرد تا بعضی از دندان ها را به دلیل کمبود فضای خالی بکشد .
 • ترمیم دندان ها : برای درمان کراس بایت های خفیف از گذاشتن روکش کامل ، باندینگ و … استفاده می شود .

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *