با یک لبخند زیبا هر دری به روی انسان گشاده خواهد شد.

خیابان شریعتی،بین میرداماد و ظفر بالاتر از مترو شریعتی،خیابان مینا

تلفن تماس : ۲۶۴۲۱۷۲۸

وسیع کننده کام ارتودنسی

از مهم ترین وسایلی که در ارتودنسی استفاده می شود وسیع کننده کام در ارتودنسی است . این وسیله در سقف دهان قرار می گیرد و استفاده آن برای بزرگ تر شدن کام بالا می باشد تا فضای خالی برای همه دندان ها وجود داشته باشد . همان طور که گفتیم از وسیع کننده کام در ارتودنسی برای بزرگ تر کردن فک بالا استفاده می شود غیر از این وسیله ابزار دیگری نیز وجود دارد که به بزرگ تر کردن فک پایین کمک می کند .از این وسیله به صورت گسترده در ارتودنسی استفاده می شود .

وسیع کننده کام در ارتودنسی برای هر بیمار به صورت خصوصی ساخته می شود و وسیله ای ثابت است که حلقه های فلزی دارد که با استفاده از این حلقه های فلزی به دندان های آسیابی که در فک بالا قرار دارد وصل می شوند . البته برخی از وسیع کننده کام در ارتودنسی که ثابت نیستند و البته استفاده از نوع ثابت آن کاربرد بسیار بیش تری را به خصوص برای کودکان دارد.

چرا استفاده از وسیع کننده کام در ارتودنسی اهمیت بسیار زیادی دارد ؟

از مشکلاتی که مردم در سراسر دنیا دارند مشکل به هم ریختن دندان ها است که این مشکل به دلیل کم بودن فضا به وجود می آید . زمانی که در قوس های دندان فضای خالی کمی وجود داشته باشد باعث می شود تا  دندان ها از جای خود بیرون آمده باشند و در جای نامناسبی قرار بگیرند . البته در مواردی نیز ممکن است جایی برای دندان وجود نداشته باشد و به این ترتیب دندان در لثه باقی بماند .

در سن رشد از وسیع کننده کام در ارتودنسی استفاده می شود تا درمان بتواند موثر واقع شود . وسیع کننده کام در ارتودنسی باعث می شود تا استخوان ها تحریک شود و رشد کنند به این ترتیب باعث می شود تا سقف دندان رشد کند .

در چه مواردی از وسیع کننده کام در ارتودنسی استفاده می شود ؟

اگر فرد یکی از سه مشکل زیر را داشته باشد باید از وسیع کننده کام در ارتودنسی استفاده کند :

  • کراس بایت : این حالت در صورتی اتفاق می افتد که فک بالا باریک بوده باشد و همین باعث می شود تا دندان های بالایی در سطح داخلی دندان های پایین تر قرار بگیرند و البته حالت نرمال این است که دندان های بالا بیرون زده تر از دندان های پایینی باشد . برای این که این فرد درمان شود باید فرد از وسیع کننده کام در ارتودنسی استفاده کند .
  • فضا نداشتن دندان ها و به هم فشردگی دندان ها : زمانی که هنوز همه دندان های دائمی کودک بیرون نیامده اند می توان متوجه این موضوع شد که فضای خالی برای دندان های فرد وجود ندارد . در این زمان باید فک بالا پهن تر شود و به این صورت فضای خالی برای دندان ها بیش تر خواهد شد و نیازی به این نخواهد بود که دندان های دائمی کشیده شوند .
  • نهفتگی دندان : برخی از دندان ها وجود دارد در زمان معین خود بیرون نیامده اند این دندان ها ممکن است نهفته باشند. زمانی که علت این نهفتگی دندان ها کم بودن فضا و جا باشد می توان با استفاده از وسیع کننده کام در ارتودنسی این مشکل را حل کرد . بیش تر این مشکل برای دندان های نیش وجود دارد . منظور از دندان های نیش همان دندان هایی است که کنار دندان های آسیاب کوچک وجود دارند و نوک آن ها تیز است .

آیا استفاده از وسیع کننده کام در ارتودنسی همراه با درد است ؟

کسی که از این وسیله استفاده می کند در ابتدا ممکن است احساس ناراحتی کند زیرا وسیله اضافه ای در دهان شما وجود دارد و شما نیز به آن عادت ندارید . البته دردی را نخواهید داشت و اگر هم باشد به صورت بسیار خفیفی بوده است . برای این که راحت تر باشید بهتر است در روزهای اولی که از این وسیله استفاده می کنید از غذاهای نرم استفاده کنید که نیاز خاصی به جویدن نداشته باشد . برای مثال می توانید از ماست و یا سوپ استفاده کنید .

در ابتدای استفاده از این وسیله بزاق دهان شما نیز افزایش خواهد یافت البته این وضعیت موقت است و بعد از مدتی به حالت اولیه برخواهید گشت . استفاده از این وسیله در ابتدا ممکن است سبب شود تا فرد تلفظ بعضی از کلمه ها را به سختی ادا کند و اما این موضوع نیز موقتی خواهد بود و بعد از چند روز به آن عادت خواهید کرد و یاد می گیرد که چطور با آن صحبت کنید .

وسیع کننده کام در ارتودنسی دارای پیچ است که با هر بار سفت کردن آن شاید فشاری را در بین چشم ها و بینی حس کنید .البته اگر فرد حساسی هستید ممکن است احساس سر درد کنید که می توانید با استفاده از مسکن های بسیار ضعیفی مثل استامینوفن آن را درمان کنید . این موارد همه طبیعی است و نباید نگران آن ها باشید .

مراحل آماده سازی و قراردادن هایرکس در دهان بیمار:

کارگذاری وسیع کننده کام در ارتودنسی سه هفته زمان خواهد برد و مراحل درمان به صورت یک هفته در میان است .هر جلسه از درمان چهل و پنج دقیقه زمان می برد . این درمان می تواند در هر زمانی از روز صورت بگیرد . برخی از جلسه های این کار عبارتند از :

  • سابقه های ارتودنسی : منظور از سابقه ارتودنسی تصویر های رادیوگرافی و یا تصویرهای معمولی از فک بیمار است . بین دندان های عقب بیمار باید جداکننده ها قرار بگیرند و فضای کافی برای قرارگرفتن بندها نیز باید وجود داشته باشد .
  • قرارگیری بندها برای استفاده از وسیع کننده : در این بخش وسیع کننده ها به دندان های عقب بسته می شود . بعد از این که وسیع کننده ها در جای خود قرار گرفتند باید مراقبت های لازم از آن ها صورت گیرد . بهتر است یکی از نزدیکان بیمار در طی درمان با وی همراه باشد تا بتواند در این دوره به وی کمک کند .

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *