با یک لبخند زیبا هر دری به روی انسان گشاده خواهد شد.

خیابان شریعتی،بین میرداماد و ظفر بالاتر از مترو شریعتی،خیابان مینا

تلفن تماس : ۲۶۴۲۱۷۲۸

پاسخ به سوالات رایج درباره لمینت دندان

لمینت دندان چیست؟

لمینت لایه نازک بادوام همرنگ دندان است که روی سطح دندان قرار میگیرد تا شکل و رنگ آن را بهبود ببخشد.

انواع لمینت دندان چیست؟

لمینت سرامیکی و کامپوزیتی. لمینت سرامیکی در آزمایشگاه از سرامیک ساخته میشود و لمینت کامپوزیتی که محلول رزین است که مستقیم روی دندان مالیده میشود و بعدا سخت میشود.

لمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیتی؟

اگر تغییراتی که مد نظر دارید جزئی هستند لمینت کامپوزیتی انتخاب مناسبی است و هزینه کمتری دارد و اگر تغییرات شدت بیشتری داشته باشند لمینت سرامیکی قابلیت پوشش آنها را دارد و بادوام تر است.

آیا لمینت برای من مناسب است؟

لمینت راه حل خوبی برای افرادی است که دندانهایشان دچار تغییر رنگ شده، ساییده و کوتاه شده، لب پر یا شکسته شده، کج است، فاصله دارد، همتراز نیست یا لبه های آن بد شکل هستند.

لمینت کردن چگونه است؟

این کار چند مرحله دارد. اولین قدم مشاوره با متخصص است. معاینه و عکس پرتوی ایکس انجام میشود. دندانها آماده سازی میشوند که معمولا در طی آن سطح دندان تراشیده میشود. سپس قالب از دندانها گرفته میشود تا بر اساس آن لمینت ساخته و به دندان چسبانده شود و یا در صورتی که لمینت کامپوزیتی کار شود در همان جلسه بدون نیاز به قالب گیری، رزین کامپوزیت به دندان مالیده و با تاباندن نور مخصوصی سخت میشود.

مزایای لمینت کردن دندانها چیست؟

با زیبایی دندانها، اعتماد به نفس افراد بهبود پیدا میکند. با پوشش دادن شکستگی و ترک خوردگی، استحکام دندان تقویت میشود. افرادی که لمینت میکنند به خاطر حفظ زیبایی دندانها، بیشتر پایبند بهداشت دهان میشوند و بیشتر از دندانهای خود مراقبت میکنند.

معایب لمینت کردن دندانها چیست؟

به محض تراشیدن دندان، دیگر این درمان برگشت پذیر نیست. در صورتی که لمینت ترک بردارد معمولا قابل ترمیم نیست و باید تعویض شود. برای افرادی که لثه شان از سلامت کامل برخوردار نیست این روش ماسب نیست. افرادی که دندان قروچه دارند ممکن است لمینت شان لب پر یا شکسته شود.

لمینت سرامیکی برای چه افرادی مناسب نیست؟

اگر پوسیدگی گسترده در دندان داشته باشید احتمالا استحکام کافی برای پشتیبانی لمینت را ندارد و بهتر است این کار انجام نشود. همچنین همان طور که گفته شد افرادی که مشکل لثه دارند ابتدا باید لثه را درمان کنند تا پس از لمینت لثه پسروی نکند. لمینت برای افرادی که دندان قروچه دارند مناسب نیست. ممکن است متخصص تشخیص بدهد میتوان با استفاده از محافظ دهان شبانه، از لمینت در مقابل صدمات دندان قروچه محافظت کرد. لمینت سرامیکی برای افرادی که مینای دندان آنها نازک شده مناسب نیست.

طول عمر لمینت چقدر است؟

لمینت سرامیکی معمولا ۵ تا ۱۰ سال عمر میکند و نیازی به مراقبت ویژه ندارد بلکه مثل بقیه دندانها باید تمیز شود. طول عمر لمینت کامپوزیتی به طور متوسط ۵ سال است.

چند دندان خود را باید لمینت کنم؟

برای تعیین تعداد دندانهایی که باید لمینت شوند باید با متخصص مشورت کنید. هدف از لمینت کردن هم مهم است. معمولا شش تا هشت دندان جلویی بالایی برای زیبایی لبخند لمینت میشوند اما اگر صرفا قصد ترمیم دارید تنها همان دندانی که شکسته یا صدمه دیده است را لمینت میکنید.

چگونه از دندان لمینت شده مراقبت کنم؟

حداقل دو بار در روز مسواک بزنید. هر بار مسواک زدن حداقل دو دقیقه باید طول بکشد. هر روز نخ دندان بکشید . از خمیر دندان سفید کننده استفاده نکنید چرا که مواد ساینده دارد که لمینت را میساید و مات میکند. شبها از محافظ دهان شبانه استفاده کنید تا از لمینت محافظت شود. از جویدن خوراکیهای سفت مثل آجیل با دندانهای جلو پرهیز کنید.

رنگ دندان لمینت شده با دندانهای دیگر فرق میکند؟

متخصص توصیه میکند رنگ لمینت همرنگ دندانهای دیگر انتخاب شود تا دندانهای لمینت شده مشخص نشوند و ظاهر مصنوعی پیدا نکنند. با این حال بیشتر مردم مایلند لمینت آنها از دندانهای خودشان سفیدتر باشد. اگر میخواهید این طور باشد بهتر است ابتدا بلیچینگ انجام بدهید تا رنگ دندانهای دیگرتان هم سفیدتر شود تا بعدا تفاوت رنگ محسوسی با لمینت پیدا نکند.

آیا لمینت کردن دندانها درد دارد؟

اصلا. فرایند تراشیدن دندان با بی حسی موضعی انجام میشود بنابراین هیچ احساس دردی ندارید اما ممکن است کمی احساس فشار یا لرزش دریل دندانپزشکی را داشته باشید. در مواردی که هشت دندان خود را میخواهید لمینت کنید، ممکن است پس از پایان کار، کمی احساس درد ملایم در فک و لثه داشته باشید.

اگر لمینت افتاد چه باید بکنم؟

اگر لمینت دندانتان افتاد نترسید، آن را بردارید و نگه دارید. هرگز سعی نکنید خودتان با چسب دوباره آن را بچسبانید. نوبت دندانپزشک بگیرید و لمینت را همراه خود ببرید تا در صورت امکان مجددا آن را بچسباند.

روشهای جایگزین لمینت دندان چیست؟

اگر شرایط لمینت کردن را ندارید میتونید از روشهای دیگر مثل پلاک اسنپ آن اسمایل، روکش، باندینگ ، بلیچینگ، ارتودنسی و غیره استفاده کنید. درمان جایگزین بستگی به این دارد که هدف شما از لمینت کردن چه بوده است.

لومینیرز چیست؟

لومینیرز یا لمینت خیلی نازک، یک برند مشهور لمینت سرامیکی است که در آن پوسته لمینت بسیار نازک است به همین علت برای اضافه شدن آن به دندان معمولا نیازی به تراشیدن دندان نیست بنابراین روشی محافظه کارانه تر است و نیازی به دریل و بی حسی وجود ندارد.

 

https://www.gotoapro.org/dental-veneers-faq/

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *