با یک لبخند زیبا هر دری به روی انسان گشاده خواهد شد.

خیابان شریعتی،بین میرداماد و ظفر بالاتر از مترو شریعتی،خیابان مینا

تلفن تماس : ۲۶۴۲۱۷۲۸

چه افرادی کاندیدای مناسبی برای ایمپلنت دندان هستند؟

چه افرادی کاندیدای مناسبی برای ایمپلنت دندان هستند؟

چه افرادی کاندیدای مناسبی برای ایمپلنت دندان هستند؟ جراحی ایمپلنت دندان روشی است که در آن ریشه دندان با پایه های فلزی پیچ مانند، جایگزین شده و روکش بر روی آن قرار می گیرد. ایمپلنت دندان می ‌تواند دندان های آسیب دیده یا از دست رفته را با ظاهری واقعی جایگزین کند. جراحی ایمپلنت دندان مزایای بسیار زیادی داشته و معایب استفاده از دندان های مصنوعی یا بریج دندان را شامل نمی شود.

نحوه انجام قرار گیری ایمپلنت دندان به نوع کاشت و وضعیت استخوان فک بستگی دارد. این جراحی ممکن است شامل چندین روش باشد و مهمترین مزیت آن پشتیبانی کامل از دندان های جدید از طریق بهبود استخوان در اطراف ایمپلنت است. با این حال، از آنجا که ترمیم استخوان به زمان نیاز دارد، فرایند کاشت ایمپلنت ممکن است ماه ها به طول انجامد.

چه افرادی کاندیدای مناسبی برای ایمپلنت دندان هستند؟

ایمپلنت دندان از طریق جراحی در استخوان فک، جایی که ریشه دندان از دست رفته، قرار می گیرد. از آنجا که تیتانیوم موجود در ایمپلنت با استخوان فک ترکیب می شود، در نتیجه ایمپلنت دچار لغزش یا آسیب به استخوان نمی‌ شود. به طور کلی برای جراحی ایمپلنت دندان موارد زیر لازم است:

 • از دست رفتن یک یا چند دندان
 • کامل شدن فرایند رشد استخوان فک
 • وجود استخوان کافی برای ایمن سازی ایمپلنت یا توانایی بدن بیمار در پاسخ به پیوند استخوان
 • سالم بودن بافت دهان
 • عدم وجود شرایط سلامتی که بر ترمیم استخوان تاثیر می گذارد.
 • افرادی که قادر به استفاده از پروتز نیستند.
 • عدم سیگار کشیدن
 • تعهد به روند چندین ماهه درمان

مزایای ایمپلنت دندان

کاشت ایمپلنت دندان مزایای بسیاری از جمله موارد زیر دارد :

 • بهبود ظاهر لبخند :

ایمپلنت های دندان مانند دندان‌های واقعی هستند که در داخل استخوان فک قرار گرفته و ثابت می شوند. به همین منظور دائمی بوده و می توانند ظاهر لبخند را بهبود دهند.

 • بهبود گفتار :

دندان های مصنوعی نامناسب می توانند در داخل دهان دچار لغزش شوند. این امر باعث گفتار نادرست و عدم تلفط صحیح کلمات می شود. ایمپلنت دندان به بیمار این امکان را می ‌دهد که بدون نگرانی از لغزش دندان ها، صحبت کند.

 • راحتی استفاده از آن :

از آنجا که ایمپلنت به بخشی از فک و اجزای دهان تبدیل می شود، بنابراین استفاده از آن راحت تر است.

 • بهبود فرآیند جویدن و غذا خوردن :

پروتزهای متحرک می ‌توانند جویدن را دچار مشکل کنند. کاشت دندان مانند دندان های واقعی عمل کرده و امکان عمل جویدن بدون مشکل را فراهم می کنند.

 • بهبود سلامت دهان و دندان :

ایمپلنت های دندانی مانند بریج ها، به پشتیبانی سایر دندان ها و در نتیجه تراش آنها نیاز ندارند. از آنجا که دندان های اطراف برای حمایت از ایمپلنت تغییر نمی کنند، بنابراین تعداد بیشتری از دندان ها به طور سالم و دست نخورده باقی می مانند. این امر باعث بهبود سلامت دهان و دندان در طولانی مدت می شود. ایمپلنت ها همچنین امکان دسترسی بهتر به شیارهای بین دندانی و بهبود بهداشت دهان را فراهم می کنند.

 • ماندگاری بالا :

ایمپلنت های دندانی بسیار بادوام بوده و با مراقبت خوب می توانند تا آخر عمر بدون مشکل باقی بمانند.

خطرات و عوارض ایمپلنت دندان

مانند هر عمل جراحی، جراحی ایمپلنت دندان ممکن است با خطرات سلامتی همراه باشد. عوارض جانبی در این روش نادر بوده و در صورت بروز، معمولاً جزئی هستند و به راحتی درمان می شوند. خطرات و عوارض جانبی ایمپلنت دندان عبارتند از :

 • عفونت در محل کاشت
 • آسیب به ساختارهای اطراف مانند سایر دندان ها یا رگ های خونی
 • آسیب عصبی که می تواند باعث درد، بی حسی یا گزگز شدن دندان های طبیعی، لثه ها، لب ها یا چانه شود.
 • مشکلات سینوسی: زمانی که ایمپلنت های دندانی در فک بالا قرار می گیرند، ممکن است به یکی از حفره های سینوسی وارد شوند.

آماده شدن برای کاشت ایمپلنت

روند برنامه ریزی برای کاشت دندان ممکن است توسط متخصصان مختلف از جمله متخصص فک و صورت، پریودنتیست، متخصص پروتزهای دندانی یا متخصص ریشه ایجاد شود. همچنین برای کاشت ایمپلنت لازم است یک ارزیابی دقیق از جمله موارد زیر انجام شود :

 • عکس برداری دندان و فک با اشعه ایکس: قبل از قرار دادن ایمپلنت، ممکن است از اشعه ایکس دندان و تصاویر سه بعدی برای ایجاد مدل دندان و فک استفاده شود.
 • بررسی سابقه پزشکی بیمار: قبل از انجام جراحی ایمپلنت، لازم است بیمار در مورد هرگونه شرایط پزشکی و داروهای مصرفی با پزشک مشورت کند.

برنامه درمانی متناسب با شرایط بیمار مانند تعداد دندان های مورد نیاز برای تعویض، وضعیت استخوان فک و دندان های باقی مانده در نظر گرفته می شود. برای کنترل درد، گزینه ‌های بیهوشی در حین جراحی شامل بی حسی موضعی، آرامبخش یا بیهوشی عمومی است.

فرایند کاشت ایمپلنت

جراحی ایمپلنت دندان معمولاً یک عمل جراحی سرپایی است که به صورت تک مرحله ای یا چند مرحله ای و زمان بهبودی برای ترمیم استخوان انجام می شود. به طور کلی، روند قرار دادن ایمپلنت دندان شامل مراحل مختلفی است که عبارتند از :

 • خارج کردن دندان آسیب دیده
 • آماده سازی استخوان فک در صورت نیاز
 • کاشت ایمپلنت
 • رشد و ترمیم استخوان
 • قرار دادن تکیه گاه
 • قرار دادن دندان مصنوعی

کل مراحل ممکن است از ابتدا تا انتها، ماه ها به طول انجامد. بیشترین زمان درمان صرف بهبودی و انتظار برای رشد استخوان جدید در فک می ‌شود.

چه زمانی به پیوند استخوان نیاز است؟

اگر استخوان فک به اندازه کافی ضخیم یا محکم نباشد، ممکن است قبل از عمل جراحی ایمپلنت دندان به پیوند استخوان نیاز باشد. این به این دلیل است که عمل جویدن فشار زیادی بر استخوان وارد کرده و در صورت عدم پشتیبانی لازم از لانه گزینی ایمپلنت، ممکن است جراحی با شکست روبه رو شود. پیوند استخوان می تواند پایه جامد بیشتری برای کاشت فراهم کند.

عمل پیوند استخوان با مواد مختلفی انجام می شود. گزینه های موجود شامل پیوند استخوان طبیعی یا پیوند مصنوعی مانند مواد جایگزین کننده استخوان است. پس از پیوند استخوان، رشد استخوان جدید به اندازه مورد نظر، ممکن است ماه ها به طول انجامد. در برخی موارد ممکن است تنها به پیوند جزئی استخوان نیاز باشد که این امر همزمان با جراحی ایمپلنت انجام می شود.

قرار دادن ایمپلنت دندان

در طی جراحی برای قرار دادن ایمپلنت دندان، جراح در داخل دهان برشی را ایجاد کرده تا لثه باز شده و استخوان در معرض دید قرار گیرد. در جایی که ایمپلنت های فلزی قرار می گیرند، سوراخی در استخوان ایجاد می شود. از آنجا که این ایمپلنت به عنوان ریشه دندان عمل می ‌کند، در نتیجه پیچ فلزی در عمق استخوان کاشت می شود.

انتظار برای رشد استخوان

زمانی که پیچ های فلزی در استخوان فک قرار می گیرند، فرآیند انسجام استخوانی آغاز می شود. در طی این فرآیند، استخوان فک رشد کرده و با سطح ایمپلنت دندان ترکیب می شود. این فرایند ممکن است چندین ماه به طول انجامد.

قرار دادن تکیه گاه

پس از بازسازی کامل استخوان، ممکن است یک جراحی اضافی برای قرار دادن تکیه گاه نیاز باشد. تکیه گاه قطعه ای است که تاج به آن متصل می شود. این جراحی جزئی به طور معمول با بیحسی موضعی و به صورت سرپایی انجام می شود. برای قرار دادن تکیه گاه، جراح لثه را دوباره باز کرده تا کاشت دندان در معرض دید قرار گیرد. سپس تکیه ‌گاه به ایمپلنت دندان متصل می شود.

در نهایت بافت لثه در اطراف پایه بسته خواهد شد. در برخی موارد در هنگام کاشت ایمپلنت، تکیه گاه به پیچ فلزی ایمپلنت متصل می شود. این بدان معناست که نیازی به یک مرحله جراحی اضافی برای قرار گیری پایه نخواهد بود. پس از قرارگیری ایمپلنت و تکیه‌ گاه، لثه باید حدود ۲ هفته قبل از اتصال دندان مصنوعی استراحت کند.

انتخاب دندان مصنوعی

پس از بهبود لثه، تاج دندان برای قرارگیری بر روی پیچ آماده می شود. تاج های دندان برای قرار گیری بر روی ایمپلنت شامل دو نوع متحرک و ثابت هستند.

 • تاج دندان متحرک: این نوع از تاج دندانی مشابه پروتز متحرک معمولی است و به صورت جزیی یا کامل ارائه می شوند. در واقع این نوع از تاج ها مانند دندان‌های سفید مصنوعی هستند که توسط یک لثه پلاستیکی صورتی احاطه شده ‌اند. این دندان های مصنوعی بر روی تکیه گاه ایمپلنت قرار گرفته و می توانند برای شست و شو از دهان خارج شوند.
 • تاج دندان ثابت: در این نوع از تاج های دندانی یک دندان مصنوعی به طور دائمی بر روی پایه ایمپلنت قرار می گیرد. این تاج ها قابلیت جابجایی ندارند.

بازیابی پس از عمل کاشت ایمپلنت

کاشت تک مرحله ای یا چند مرحله ای ایمپلنت ممکن است با برخی از ناراحتی های مرتبط، مانند ناراحتی ها در هر نوع جراحی دندان همراه باشد که عبارتند از:

 • تورم لثه و صورت
 • کبودی پوست و لثه ها
 • درد در محل کاشت
 • خونریزی جزیی

پس از جراحی ایمپلنت دندان، ممکن است به داروهای ضد درد یا آنتی بیوتیک نیاز باشد. اگر تورم، ناراحتی یا هر مشکل دیگر در روزهای پس از جراحی وخیم تر شوند، لازم است به دندانپزشک مراجعه شود.

انواع ایمپلنت های دندانی

ایمپلنت های دندانی معمولاً بر اساس نوع روش قرارگیری آنها به دو نوع تک مرحله ای و چند مرحله ای تقسیم می شوند:

کاشت چند مرحله ای

یک روش چند مرحله ای شامل جراحی برای قرار دادن ایمپلنت در استخوان فک و بستن بافت لثه است. پس از گذشت چندین ماه برای طی روند بهبودی، یک عمل جراحی جزئی دیگر برای اتصال پایه و ترمیم موقت انجام می شود. ایمپلنت های اندوستئال بیشترین موارد استفاده برای روش های کاشت چند مرحله ای را دارند. این نوع از ایمپلنت ها عمدتاً به عنوان جایگزینی برای بریج یا پروتز متحرک به شمار می روند.

کاشت تک مرحله ای

ایمپلنت تک مرحله ای شامل قرار دادن ایمپلنت طولانی ‌تر در فک است. به طوری که بر روی استخوان فک قرار می گیرد. سپس بافت لثه بسته می شود. کلاهک ایمپلنت در طول روند بهبودی قابل مشاهده است. پس از چندین ماه می توان پایه و ترمیم موقتی را بدون نیاز به جراحی جزئی بر روی اینمپلنت قرار داد.

ایمپلنت های ساب پریوستئال که در داخل استخوان فک و بافت لثه قرار می گیرند، رایج ترین ایمپلنت های تک مرحله ای هستند. امروزه به ندرت از این نوع ایمپلنت ها استفاده می شود. ایمپلنت ساب پریوستئال برای نگه داشتن پروتز های مصنوعی در بیماران با طول استخوان ناکافی مورد استفاده قرار می گیرد.

نتایج ایمپلنت دندان

نتایج ایمپلنت دندان در بیشتر موارد موفقیت ‌آمیز است. با این حال، گاهی اوقات استخوان قادر به اتصال کافی با ایمپلنت فلزی نیست. به عنوان مثال سیگار کشیدن ممکن است در نارسایی کاشت و ایجاد عوارض موثر باشد. اگر استخوان نتواند به اندازه کافی جوش بخورد، ایمپلنت خارج شده، استخوان تمیز شده و پس از گذشت سه ماه، کاشت ایمپلنت به طور مجدد انجام می شود.

در صورت موفقیت آمیز بودن کاشت ایمپلنت، رعایت موارد زیر در عمر ایمپلنت موثر خواهند بود:

 • رعایت بهداشت دهان و دندان: همانند دندان های طبیعی، ایمپلنت ها، دندان مصنوعی و بافت لثه باید تمیز شوند. مسواک ‌های مخصوص مانند مسواک های بین دندانی می ‌توانند به تمیز شدن گوشه ها و لبه های اطراف دندان ها، لثه ها و پیچ های فلزی کمک کنند.
 • مراجعه منظم به دندانپزشک: برای اطمینان از سلامت و عملکرد صحیح ایمپلنت ها، معاینات دندانپزشکی و عمل به توصیه های مربوط به تمیز کردن حرفه ای دندان، بسیار موثر هستند.
 • ترک عادات آسیب رسان به دندان ها: مواد سخت مانند یخ و آب نبات سفت می توانند به تاج دندان آسیب برسانند. علاوه بر این، مصرف دخانیات و کافئین باعث تغییر رنگ تاج دندان می شوند.

 

https://www.webmd.com/oral-health/guide/dental-implants#1

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/dental-implant-surgery/about/pac-20384622

Dental Implants Procedure & Recovery

 

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *