با یک لبخند زیبا هر دری به روی انسان گشاده خواهد شد.

خیابان شریعتی،بین میرداماد و ظفر بالاتر از مترو شریعتی،خیابان مینا

تلفن تماس : ۲۶۴۲۱۷۲۸

گزینه هایی برای جایگزینی دندان های از دست رفته

گزینه هایی برای جایگزینی دندان های از دست رفته

از دست دادن دندان های دائمی در بزرگسالان امری رایج است. عواملی مانند بیماری های ارثی و همچنین پوسیدگی دندان و آسیب دیدگی از مهمترین دلایل از دست دادن دندان به شمار می روند. بسیاری از افراد تصور می کنند که جایگزینی دندان از نظر زیبایی شناسی، مورد توجه است. در حالی که عوامل پزشکی نیز می ‌توانند باعث ضرورت جایگزینی دندان ها شوند.

زمانی که یک دندان از بین می ‌رود، آتروفی استخوان فک می ‌تواند در اطراف محل شکاف ایجاد شود. زیرا آن قسمت از فک دیگر از تحریک مورد نیاز برای حفظ تراکم استخوان برخوردار نخواهد بود. اگر دندان‌ های ناحیه پشتی فک فوقانی از بین بروند، حفره سینوسی فوقانی شروع به گسترش و فرسایش بیشتر استخوان فک می کند.

همچنین درصورت از بین رفتن دندان، یک فضای خالی در ناحیه دندان از دست رفته ایجاد می شود. در نتیجه دندان های اطراف برای پر کردن شکاف تغییرمکان می دهند. این امر می ‌تواند باعث بی ثباتی دندان ها و همچنین باعث ایجاد مشکلاتی در تراز دندان ها شود. تراز نامناسب دندان می ‌تواند گاز گرفتن و جویدن را تحت تاثیر قرار دهد. علاوه بر این، از دست دادن دندان ها می تواند تغییراتی در گفتار ایجاد کند.

از طرف دیگر فقدان دندان ها می تواند باعث درد شود. زیرا در صورت از بین رفتن دندان، دندان‌های باقیمانده نقطه مقابلی برای گاز گرفتن نخواهند داشت. این امر ممکن است باعث رشد بیش از حد دندان مقابل شده و به لثه ها آسیب برساند. رشد بیش از حد دندان موجب درد مزمن صورت و ایجاد فشار در مفصل فک و در نهایت التهاب مفصل تمپورومندیبولار شود. این امر می‌ تواند به نوبه خود موجب سردردهای مزمن، میگرن یا درد فک شود.

انواع روش های جایگزینی دندان

پروتزهای متحرک

زمانی که چند دندان یا تمام آن ها از دست می رود، پروتزهای متحرک معمولاً یک گزینه کارآمد برای پر کردن فضای خالی به شمار می‌ روند. این وسیله دندانپزشکی متشکل از دندان های مصنوعی متصل به یک پایه است که کاملاً بر روی لثه قرار می گیرد و با رنگ لثه و دندان مطابقت دارد. انواع مختلفی از پروتز های دندانی وجود دارد.

برخی از آن ها با استفاده از چسب به دندان های مجاور متصل می شوند. از ویژگی های منفی پروتزهای دندانی می توان به ایجاد ناراحتی لثه در برخی از افراد، خارج کردن آنها قبل از خواب و همچنین شستشوی مشکل آنها اشاره کرد. علاوه بر این، هم پروتز های جزئی و هم پروتز های کامل می توانند استخوان های زیر دندان های مصنوعی را آتروفی کنند. این امر می‌ تواند تغییراتی در شکل لبخند و صورت ایجاد کند.

ایمپلنت های دندانی

ایمپلنت یک گزینه عالی برای بیمارانی است که خواهان ظاهر و احساس دندان های طبیعی هستند. ایمپلنت های دندانی می توانند به صورت سفارشی و متناسب با رنگ دندان های اطراف ساخته شوند تا کاملاً نامحسوس باقی بمانند. اکثر افراد کاندیدای مناسب برای کاشت ایمپلنت هستند. ایمپلنت ها می توانند جایگزین یک، چند یا تمام دندان ها شوند.

برای برخورداری از ایمپلنت های دندانی افراد باید از لثه های سالم و پشتیبانی کافی استخوان برای لنگر انداختن ایمپلنت ها برخوردار باشند. ایمپلنت دندان معمولاً از تیتانیوم و سایر مواد سازگار با بدن انسان ساخته می شوند.

کاشت دندان با استفاده از ایمپلنت یک روش دائمی بوده و بنابراین نیازی به تعویض نداشته و موجب پوسیدگی و آسیب‌ دیدگی سایر دندان ها نمی شوند. کاشت ایمپلنت شامل یک روش چند مرحله ای است و مدت زمان آن به سلامت استخوان فک بستگی دارد.

اگر استخوان فک از ضخامت کافی برای پشتیبانی ایمپلنت برخوردار نباشد، جراح قبل از کاشت ایمپلنت، عمل پیوند استخوان را انجام می دهد. علاوه بر این، در صورت نیاز به ارتودنسی همراه با ایمپلنت، دندانپزشک ابتدا درمان ارتودنسی را پیشنهاد می دهد. زیرا از آنجا که ایمپلنت در فک ثابت می شود، مانند دندان معمولی نمی تواند حرکت کند.

ایمپلنت ها از یک پیچ تیتانیومی تشکیل شده‌ اند. جراح دهان و دندان پیچ را در داخل فک قرار داده تا جای دندان‌های از دست رفته را بگیرد. سپس یک تاج مصنوعی که قسمت قابل مشاهده دندان است، بر روی پیچ قرار می گیرد. کاشت ایمپلنت یک روش جراحی تهاجمی است که توسط جراح دندان انجام شده و به یک دوره بهبودی چندین ماهه قبل از قرار گرفتن تاج بر روی ایمپلنت نیاز دارد.

بریج های دندان

بریج دندان گزینه دیگری برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته است. بریج دندان با استفاده از یک دندان مصنوعی می تواند شکاف ناشی از دندان از دست رفته را پر می کند. در برخی از موارد افراد ترجیح می ‌دهند که از دندان های طبیعی برای پشتیبانی از بریج استفاده کنند. در این صورت دندانپزشک، تاج هایی را بر روی دندان های مجاور دندان از دست رفته، قرار داده و از دندان مصنوعی برای پر کردن شکاف استفاده می کند.

بریج با پایه دندان اصلی می تواند جایگزین یک یا چند دندان از دست رفته شود. با این حال اگر چندین دندان پشت سر هم از دست رفته باشد، گزینه دیگر استفاده از ایمپلنت برای پشتیبانی بریج دندان است. در این حالت یک ایمپلنت با استفاده از جراحی در انتهای ردیف دندان های از دست رفته قرار می گیرد و برای پشتیبانی از بریج دندان، مانند دندان‌ های طبیعی عمل می کند.

بریج دندان مانند دندان ‌های طبیعی بوده و برای تمیز کردن نیازی به خارج کردن از دهان ندارند. بریج های دندانی به طور معمول دائمی نیستند اما از طول عمر بالایی برخوردار هستند. در واقع با مراقبت مناسب می ‌توان دوام آنها را به ۱۵ سال یا بیشتر رسانید. رعایت دستورالعمل‌ های بهداشتی خاص برای بریج های دندانی ضروری هستند. زیرا گاهی اوقات به تمیز کردن در زیر لثه نیاز دارند.

ارتودنسی

در برخی از موارد ممکن است بتوان با استفاده از بریس های ارتودنسی شکاف ایجاد شده توسط دندان های از دست رفته را اصلاح کرد. این مسئله به احتمال زیاد برای افرادی قابل انجام است که قبلاً با ازدحام قابل توجه دندان ها روبرو بوده اند. در موارد دیگر ارتودنسی می ‌تواند فضای کافی برای ایمپلنت را فراهم کند.

وجود یک یا دو دندان از دست رفته می تواند نگران کننده باشد. با این حال، این نگرانی کاملاً طبیعی است و می توان در مورد گزینه های جایگزینی دندان‌ های از دست رفته با دندانپزشک مشورت کرد.

https://orthodonticassoc.com/blog/options-to-replace-missing-teeth/

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *